11 اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک

11 اشتباه رایج در قفسه بندی پالت راک و راه های جلوگیری از آنها

اشتباه در قفسه بندی پالت راک مانند تمام سیستم های قفسه بندی بسیار رایج بوده و عدم توجه به آنها در نهایت منجر به خسارت های بزرگ مالی و گاها جانی می گردد. بهین انبار؛ تولیدکننده سیستم های قفسه بندی انبار در ادامه به معرفی رایج ترین اشتباهات در قفسه بندی پالت راک پرداخته و راه هایی را برای رفع این مشکلات ارائه خواهد داد.

نصب اشتباه قفسه بندی پالت راک

قفسه بندی های پالت راک با توجه به ساختار و بدنه و اجزای آنها نیاز به رعایت برخی از اصول و نکات در مرحله نصب داشته و تفاوت زیادی با سایر سیستم های قفسه بندی دارند. نصب اشتباه بدون رعایت نکات ایمنی باعث میشود قفسه بندی از استحکام خوبی برخوردار نبوده و در برابر ضربه مقاومت کافی نداشته باشند. لذا بهترین انتخاب برای جلوگیری از این اتفاقات، نصب و راه اندازی قفسه بندی پالت راک توسط افراد متخصص و حرفه ای می باشد.

عدم آموزش پرسنل انبار قبل از قفسه بندی

عدم آموزش پرسنل و کارگران انبار قبل از قفسه بندی و استفاده از آن یک اشتباه در قفسه بندی پالت راک می باشد. چون نحوه چیدمان بار در قفسه ها و جا به جایی آنها ممکن است تفاوت هایی با سایر انواع قفسه بندی داشته باشد. برای جلوگیری از رخ دادن این اشتباهات بهترین راهکار آموزش تمام پرسنل و آشنایی آنها با نحوه استفاده از این سیستم قفسه بندی می باشد.

نصب قفسه پالت راک با کیفیت پایین

قفسه پالت راک از رایج ترین انواع سیستم های قفسه بندی می باشد که در انبار کارخانجات و بخش های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این گروه از قفسه ها باید تحمل بالایی در برابر وزن سنگین قطعات و محصولات داشته باشند. خرید قفسه با کیفیت پایین و بدنه های نامرغوب یک اشتباه در قفسه بندی پالت راک می باشد که منجر به ریزش قفسه ها یا کج شدن بدنه آنها خواهد شد که ضرر مالی زیادی را به همراه دارد. در انتخاب و خرید قفسه پالت راک به متریال به کار رفته در ساخت بدنه و قاب و جنس پالت ها دقت کنید و از تولید کنندگان شناخته شده و حرفه ای مشاوره دریافت نمایید.

عدم بارگیری صحیح قفسه ها

مقاومت بدنه قفسه های پالت راک در برابر ضربه ممکن است این تفکر را در افراد بوجود آورد که با برخورد لیفتراک نیز مشکلی برای آنها بوجود نمی آید. برخورد لیفتراک با قفسه ها به مرور منجر به ایجاد ترک یا از هم پاشیدن قطعات شده که خطر سقوط محصولات و کالاهای موجود در هر پالت را افزایش می دهد. بهتر است رانندگان لیفتراک با نحوه چیدمان کالاها در قفسه ها آشنایی کافی داشته باشند تا از بروز این اشتباه قفسه بندی راک جلوگیری شود.

بارگیری اشتباه قفسه بندی پالت راک

نصب قفسه پالت راک دسته دوم

در بسیاری از مواقع به منظور صرفه جویی در هزینه ها، بسیاری از کسب و کارها خرید تجهیزات دسته دوم انبارداری را انتخاب می کنند. با توجه به اینکه قفسه بندی پالت راک باید در برابر ضربه و وزن محصولات کاملا مقاوم باشد، لذا استفاده از تجهیزات دسته دوم که اغلب معیوب می باشند، گزینه مناسبی نخواهد بود. حتی پیشنهاد میشود که از قطعات جزئی پالت راک های دست دوم نیز در سیستم های جدید استفاده نکنید، چون مقاومت سیستم را به طور کامل تحت تاثیر قرار می دهد.

قرار دادن بار در راهروها

عدم نصب قفسه به اندازه کافی و متناسب با نیاز باعث میشود در برخی از مواقع بار و بسته های محصولات در راهروها قرار گیرند. این تنها اشتباه قفسه بندی پالت راک نیست و در بسیاری از سیستم های قفسه بندی دیگر نیز به مشاهده می گردد. قرار گرفتن بار در راهروها نه تنها جا به جایی کالاها از سایر قفسه ها را با مشکل مواجه می کند، بلکه در شرایط بروز مشکلاتی از قبیل آتش سوزی نیز یک مانع بزرگ برای خاموش کردن حریق به شمار می رود.

اختصاص ندادن فضای بادخور در قفسه های پالت راک

بر اساس اصول انبارداری، پس از چیدمان بسته های کالا و محصولات بر روی پالت ها لازم است در بالای قفسه کمی فضا به عنوان فضای بادخور در نظر گرفته شود. اختصاص دادن این فضا باعث میشود لیفتراک در زمان جا به جایی محصولات با قفسه برخورد نکرده و به ساختار آن آسیب وارد نکند. یکی از رایج ترین اشتباهات در سیستم قفسه بندی پالت راک عدم اختصاص فضای کافی بادخور می باشد که باید به آن توجه داشت.

چیدمان اشتباه در قفسه بندی پالت راک

بارگیری بیش از حد مجاز

با توجه به ارتفاع قفسه ها، جنس پالت و تعداد طبقات آن، برای سیستم های قفسه بندی پالت راک ظرفیت مشخصی تعیین میشود. عدم توجه به این ظرفیت و قرار دادن محصولات بیش از ظرفیت قفسه ها ممکن است به مرور منجر به از هم پاشیدن ساختار قفسه بندی شود. بهترین انتخاب در زمان چیدمان محصولات در هر قفسه، قرار دادن بار کمتر از ظرفیت قفسه می باشد.

عدم تعمیر قطعات آسیب دیده

به مرور زمان و با برخورد لیفتراک یا سایر موارد، ممکن است بخش هایی از قفسه بندی پالت راک معیوب شود. به منظور بالا بردن کارایی و طول عمر قفسه ها لازم است به طور مرتب تمام بخش های سیستم قفسه بندی بررسی شده و قطعات آسیب دیده توسط افراد حرفه ای و متخصص تعمیر شوند.

نصب قطعات اضافه روی قفسه پالت راک

توجه داشته باشید که ساختار هر یک از سیستم های قفسه بندی از قبیل قفسه بندی خود راهرو ، قفسه بندی راهرو باریک و غیره با محاسبات مختلف طراحی شده و استانداردهای ایمنی مختلفی در آنها در نظر گرفته شده است. یک اشتباه در قفسه بندی پالت راک که در بسیاری از انبارهای بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی به چشم میخورد، جوش دادن قطعات اضافه در بخش های مختلف پالت راک می باشد. جوش دادن این قطعات نه تنها به سایر بخش های قفسه ها آسیب وارد می کند، بلکه ممکن است منجر به کاهش مقاومت بدنه در تحمل وزن و عدم تعادل آن گردد.

عدم فضای مناسب برای حرکت لیفتراک

با توجه به نوع لیفتراک و تجهیزاتی که برای چیدن کالاها در هر یک از قفسه ها به کار می رود، باید فاصله مناسبی را بین ردیف های پالت راک در نظر گرفت. این فاصله باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا لیفتراک بدون برخورد با قفسه ها جا به جا شود.

تولید و نصب قفسه بندی پالت راک

گروه تولیدی بهین انبار با سالها تجربه در زمینه طراحی و تولید و نصب انوع سیستم های قفسه بندی، تمام خدمات خود را توسط افراد متخصص و حرفه ای ارائه می دهد. کارشناسان این مجموعه قبل از خرید قفسه، مشاوره های لازم را برای جلوگیری از بروز اشتباه در سیستم قفسه بندی پالت راک به صورت رایگان ارائه می دهند. برای برقراری ارتباط با این مجموعه می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید