قفسه بندی سنگین انبار

مقایسه قفسه بندی سبک و سنگین انبار

قفسه بندی سبک و سنگین انبار یک دسته بندی کلی برای این تجهیزات می باشد که بر اساس میزان قدرت تحمل آنها در برابر وزن اقلام و کالاها گروه بندی میشوند. هر یک از قفسه های سبک انبار و قفسه هایی که دارای قدرت و استحکام بالایی در برابر ضربه و وزن می باشند، کاربرد متفاوتی خواهند داشت. بهین انبار؛ تولیدکننده سیستم های قفسه بندی انبار در ادامه به معرفی قفسه های سبک و سنگین پرداخته و موارد مهمی که لازم است قبل از انتخاب هر یک مد نظر داشت را بیان خواهد نمود.

قفسه بندی سبک انبار بهتر است یا قفسه های سنگین؟

در پاسخ به این سوال که کدام نوع قفسه برای انبار منزل یا محل کار شما مناسب است، لازم است به چند فاکتور مهم و ضروری توجه داشته باشید که عبارتند از:

 • وزن متوسط هر یک از کالاها
 • تعداد کالاهای ورودی به انبار
 • نحوه چیدمان کالا (توسط نیروی انسانی یا اپراتور انسانی)
 • اندازه و ابعاد کالاها

پس از پاسخ دادن به این سوالات می توان تصمیم گرفت که قفسه بندی سنگین انبار برای شما مناسب است یا قفسه های سبک. در حالت کلی نمی توان مشخص کرد که کدام نوع قفسه همیشه و برای تمام انبارها مناسب خواهد بود. در محیط های صنعتی و کارگاه های تولیدی که تعداد کالاهای ورودی به انبار بسیار زیاد می باشند و چیدمان آنها توسط لیفتراک صورت می گیرد، قفسه بندی سنگین انبار گزینه بهتری خواهد بود. در مقابل، برای انبارهای خانگی یا کارگاه ها و فروشگاه های کوچک که نه تنها تعداد کالاها، بلکه وزن آنها نیز کم می باشند، بدون شک قفسه بندی سبک انبار گزینه مناسب تری خواهد بود و خرید آن نیز مقرون به صرفه است.

قفسه بندی سبک انبار

قفسه بندی سبک انبار به گروهی از قفسه ها گفته میشود که سازه و بدنه آنها از فلزات سبک تولید شده و قدرت تحمل بالایی در برابر وزن سنگین کالاها ندارند. این نوع از قفسه ها بیشتر برای نگهداری کالاهای سبک و کوچک استفاده می شود و چیدمان اقلام مختلف بر روی آنها توسط اپراتور انسانی انجام میشود. از رایج ترین انواع قفسه های سبک انبار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیچ و مهره ای؛ رایج ترین قفسه بندی سبک انبار

قفسه بندی مشبک یا پیچ و مهره ای از کاربردی ترین و رایج ترین انواع قفسه های انبار می باشد که به صورت طبقاتی و متناسب با نوع و ابعاد و اندازه کالاها مورد استفاده قرار میگیرد. طبقات مختلف این قفسه ها به کمک پیچ و مهره بر روی هم نصب میشوند و ارتفاع آنها براحتی قابل تنظیم است. مهم ترین ویژگی های قفسه بندی مشبک عبارتند از:

 • نصب و راه اندازی آسان
 • قیمت ارزان نسبت به سایر انواع قفسه بندی فلزی
 • قابلیت افزایش ارتفاع و تعداد طبقات
 • تنوع بالا در عمق هر ردیف و انتخاب گزینه های متناسب با نوع و اندازه و ابعاد کالا (عمق های استاندارد قفسه ها 20، 25، 30، 35، 40، 46، 50 و 60 سانتی متر)
 • قابلیت ثابت کردن بر روی زمین و جلوگیری از ریزش قفسه
 • چیدمان آسان کالاها توسط نیروی انسانی

قفسه بندی سبک انبار

قفسه بندی کفپوشدار سبک

از دیگر نمونه های بسیار کاربردی در میان قفسه بندی سبک انبار می توان به قفسه های کفپوشدار سبک اشاره نمود. این نوع قفسه شباهت زیادی به کفپوشدارهای سنگین دارد، با این تفاوت که متریال به کار رفته برای بخش های مختلف قفسه ها مقاومت کمتری نسبت به نوع سنگین آنها دارد. با توجه به میزان ضخامت در نظر گرفته شده برای کفپوش های این قفسه ها، قادر به تحمل وزن حدود 400 کیلوگرم خواهند بود. در حالت کلی می توان گفت قفسه های کفپوش دار سبک گزینه ای ما بین قفسه های پیچ و مهره ای و پانل راک به شمار می روند.

کاربرد قفسه بندی سبک انبار

با توجه به میزان مقاومت قفسه های سبک انبار می توان کاربردهای زیر را برای آنها در نظر گرفت:

 • چیدمان و نگهداری وسایل سبک وزن در انبار منازل
 • نگهداری و چیدمان کالاهای سبک وزن در انبار فروشگاه ها و مغازه ها
 • استفاده از قفسه های مشبک در کتابخانه ها
 • استفاده از قفسه های سبک در سازمان ها و ادارات و محیط های بایگانی

مزایا و معایب قفسه های سبک انبار

هر یک از تجهیزات مورد استفاده در انبار دارای مزایا و معایب خاصی هستند که لازم است در حین انتخاب به آنها توجه شود. به عنوان مثال، مهم ترین مزایای قفسه های سبک عبارتند از:

 • نصب و راه اندازی آسان
 • قیمت ارزان

البته لازم به ذکر است که این قفسه ها قدرت تحمل بالایی در نگهداری از کالاهای سنگین با تعداد زیاد را ندارند. به عبارت دیگر، عیب قفسه های سبک مقاومت پایین آنها در برابر ضربه و وزن می باشد.

قفسه بندی سنگین انبار

همان طور که از نام قفسه بندی سنگین انبار مشخص است، این نوع قفسه بیشتر برای چیدمان و نگهداری کالاهای بزرگ با وزن سنگین استفاده میشود. متریال و فلزات به کار رفته برای این قفسه ها مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و وزن دارند و می توان در تعداد طبقات زیاد از کف تا سقف سالن انبار را با آنها پوشش داد. رایج ترین قفسه بندی سنگین انبار شامل موارد زیر می باشد:

قفسه بندی پالت راک

قفسه بندی پالت راک یکی از کاربردی ترین انواع قفسه های انبار می باشد که بیشتر برای محیط های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع قفسه بندی در گروه قفسه های فلزی و ثابت قرار گرفته و دارای قاب بسیار مقاوم، ستون، بازو، مهاربندهای ضربدری و افقی، پالت، کفی ستون و رابط پشت به پشت می باشد. با اتصال صحیح و استاندارد این تجهیزات در نهایت قفسه های بسیار محکم و مقاوم ایجاد خواهد شد. تعداد طبقات و عمق هر ردیف با توجه به نوع و وزن کالاها تعیین شده و از پالت های مسطح یا لبه دار در کف هر ردیف استفاده میشود.

قفسه بندی کفپوشدار سنگین انبار

قفسه بندی پانل راک

قفسه بندی پانل راک یا کفپوش دار سنگین از دیگر گزینه های کاربردی در میان قفسه بندی سنگین انبار می باشد که در بین طبقات آن پله در نظر گرفته میشود. قرار گرفتن پله در بین طبقات به این دلیل است که چیدمان کالاها در پانل راک توسط نیروی انسانی انجام میشود. تجهیزات مورد نیاز در پانل راک عبارتند از قاب، ستون، کفپوش بالکی و بازو که همگی از جنس فلز بوده و بسیار مقاوم هستند.

قفسه بندی خود راهرو، قفسه بندی مزنین، قفسه بندی راهرو باریک و بازویی همگی در گروه قفسه بندی سنگین انبار قرار دارند که متریال به کار رفته برای هر یک فلز بوده و چیدمان کالاها در آنها توسط لیفتراک یا لیچرتاک صورت می گیرد.

کاربرد قفسه بندی سنگین انبار

با توجه به قدرت تحمل بالای قفسه های سنگین انبار، کاربرد آنها بسیار گسترده می باشد و برخی از آنها عبارتند از:

 • انبار ذخیره سازی مواد غذایی، دارویی و بهداشتی
 • انبار ذخیره سازی قطعات اولیه
 • کارخانجات تولید ابزار آلات صنعتی و نیمه صنعتی
 • انبار لوازم خانگی در ابعادد و اندازه های مختلف
 • چیدمان و نگهداری از لوله، فرش، موکت
 • چیدمان و انبار لاستیک خودرو

مزایا و معایب قفسه بندی سنگین انبار

از اصلی ترین دلایلی که قفسه های سنگین برای محیط های صنعتی انتخاب میشوند، نقاط قوت و مزایای متعدد آنها می باشد که عبارتند از:

 • قابلیت افزایش ارتفاع قفسه ها تا سقف انبار
 • استحکام بالا در برابر ضربه و وزن سنگین کالاها
 • تنوع زیاد در قفسه های سنگین

البته لازم به ذکر است که نصب و راه اندازی این قفسه ها زمان بر بوده و تجهیز انبار با این قفسه ها نیاز به هزینه زیادی دارد.

طراحی و تولید قفسه بندی سبک و سنگین انبار

بهین انبار از بزرگترین تولیدکنندگان انواع قفسه بندی سبک و سنگین انبار می باشد که تنوع بالایی در انواع قفسه دارد. تمامی قفسه های تولید شده توسط این مجموعه فلزی بوده و مطابق با استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید میشوند. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از قفسه های انبار تولید شده توسط گروه بهین انبار می توانید به کمک راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید