قفسه بندی خود سوله

قفسه بندی خود سوله

قفسه بندی خود سوله (shelving their niches) متفاوت ترین نوع قفسه های مورد استفاده در محیط های صنعتی می باشد که تلفیقی از قفسه و سوله انبار را ارائه می دهد. این قفسه ها به دلیل عدم نیاز به پزداخت هزینه اضافه برای ساخت سوله و قدرت تحمل بسیار بالا در برابر وزن کالاهای موجود در آنها از کاربرد زیادی برخوردار شده اند. بهین انبار؛ تولید کننده انواع قفسه بندی انبار در ادامه به معرفی قفسه های خود سوله پرداخته و ویژگی ها، مزایا، کاربرد و موارد مهم در طراحی و تولید آن را شرح خواهد داد.

قفسه بندی خود سوله چیست؟

یکی از اصلی ترین اقدامات قبل از نصب هر نوع قفسه فلزی ثابت در محیط های صنعتی، فراهم شدن محیط مناسب و سرپوشیده به عنون انبار و سوله می باشد. با توجه به اینکه ساخت سوله فرآیندی زمان بر بوده و هزینه زیادی را نیز به همراه دارد، به همین دلیل در طراحی قفسه ها تغییراتی ایجاد شده است که بتواند تا حد زیادی این محدودیت ها را رفع کند. قفسه بندی خود سوله یکی از یر مجموعه های قفسه های پالت راک می باشد که امکان اجرای سقف و دیوارها بر روی بدنه آنها وجود دارد. به عبارت دیگر، بر روی بالاترین ردیف از این قفسه ها سقف سوله اجرا شده و از دیوار نیز بر روی سطح بیرونی ردیف های کناری پیاده سازی میشوند.

اجزای قفسه بندی خود سوله

یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که در این قفسه ها به چشم میخورد و اهمیت زیادی دارد، مقاومت سازه و تمام اجزای استفاده شده در آن می باشد. در ساخت و تولید قفسه های خود سوله اجزای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند که برخی از آنها عبارتند از:

قاب قفسه خود سوله

به منظور تامین قدرت تحمل بالا در قفسه ها و جلوگیری از سقوط ردیف ها، لازم است قاب فلزی مقاوم در نظر گرفته شده و ردیف ها بر روی آن نصب شوند. نکته بسیار مهم اینکه، قفسه بندی خود سوله زیر مجموعه ای از قفسه فلزی ثابت می باشد و به همین دلیل قاب باید توسط ستون مهره ای و صفحه ترازو و رول بلیت روی زمین محکم و ثابت شود. همچنین لازم به ذکر است که ارتفاع اینقاب ها حداکثر 25 متر خواهد بود.

ستون قفسه های خود سوله

مقاومت و استقامت در تمام انواع قفسه ها حرف اول را می زند و به همین دلیل از ستون های فلزی به منظور افزایش قدرت تحمل در برابر وزن کالاها استفاده میشود.

بازوی shelving their niches

به منظور فراهم ساختن زیرساخت کاملا امن و مقاوم برای قرار گرفتن پالت ها در هر ردیف، از بازوهای فلزی استفاده میشود. این بازوها به کمک کلیپ های ناخنی به ستون ها متصل میشوند.

از دیگر اجزای مورد استفاده در قفسه بندی خود سوله می توان به کفی ستون، پالت پروفیلی، رابط پشت به پشت، مهاربند و قفل های اطمینان اشاره نمود. تمام اجزای فوق فلزی بوده و به منظور افزایش مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی از رنگ های آلکید و اپوکسی مایع و پودری برای آنها استفاده میشود.

قفسه خود سوله چیست

ویژگی های قفسه بندی خود سوله

در ساختار، اجزا و نحوه نصب و اجرای قفسه های خود سوله چند ویژگی مهم به چشم میخورد که اطلاع از آنها قبل از انتخاب برای مشتری ضروری است که عبارتند از:

 • با توجه به ساختار سازه قفسه های خود سوله، حداکثر تا 3500 کیلوگرم تحمل وزن بار را دارند.
 • بر اساس شرایط محیط و تعداد کالاهای مورد نظر برای چیدمان درون قفسه ها، تا 25 متر ارتفاع برای این سازه ها قابل اجرا می باشد.
 • به منظور افزایش مقاومت و استقامت قفسه ها در برابر ضربه و فشار باد و غیره، سازه بر روی زمین ثابت میشود.
 • ارتفاع ردیف ها با توجه به نوع کالاهای مورد نظر و اندازه و ابعاد آنها قابل تغییر می باشد.
 • چیدمان و برداشت کالاها از قفسه LIFO می باشد. به عبارت دیگر، بسته ها و کالاهایی که دیرتر درون قفسه قرار گرفته اند، زودتر از خارج میشوند. لذا اگر مواد چیده شده در قفسه دارای تاریخ انقضا می باشد باید در چیدمان دقت شود.
 • چیدمان و جا به جایی کالاها درون قفسه ها توسط لیفتراک و سایر ماشین آلات قابل انجام می باشد.
 • با توجه به میزان فضای اختصاص داده شده برای انبار، فاصله بین ردیف ها قابل تنظیم می باشد.
 • قفسه ها از ورق های فولادی بسیار مقاوم ST37 و ST12 ساخته میشوند. جنس ورق های به کار رفته برای قاب و ستون با پانل و کفپوش ها متفاوت بوده و مقاومت بالاتری دارند.
 • ابعاد و مساحت قفسه بندی خود سوله با توجه به فضای اختصاص داده شده به آن و تعداد و اندازه کالاهای مورد نظر تعیین می گردد.

مزایای قفسه بندی خود سوله

در محیط های صنعتی با محصولات زیاد استفاده از قفسه های خود سوله کاربرد زیادی دارد که دلیل اصلی آن، مزایا و نقاط مثبت متعدد آن می باشد. از جمله مزایای استفاده از این قفسه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • با توجه به اجرا شدن سقف و دیوارهای سوله بر روی سازه قفسه، در هزینه های اقتصادی صرفه جویی زیادی خواهد شد.
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه های هنگفت برای آماده سازی زیر ساخت که در فرآیند نصب سوله ها اهمیت زیادی دارند.
 • سرعت راه اندازی سوله و قفسه بندی آن تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند. در واقع با این نوع قفسه ها زمان ساخت سوله و نصب قفسه ها با هم تلفیق شده و در بازه زمانی کوتاه می توان انبار با قفسه های نصب شده در آن را آماده کرد.
 • استفاده از ورق های فولادی مقاوم باعث میشود تا قفسه ها در برابر ضربه، وزش باد و زلزله و هر گونه فشار ایمن باشد.
 • افزایش ظرفیت انبار با اجرای قفسه بندی تا 25 متر مربع

کاربرد قفسه بندی خود سوله

در حالت کلی با توجه به ویژگی های قفسه خود سوله از این سازه ها در محیط های مختلفی می توان استفاده نمود و محدودیتی در کاربرد آنها وجود ندارد. ضد زنگ بودن قفسه، مقاومت و قدرت تحمل بالا در برابر وزن و همچنین قابلیت شستشوی آنها باعث میشود تا بتوان از این قفسه ها در محیط های مختلفی از قبیل موارد زیر استفاده نمود:

 • قفسه بندی سردخانه ها برای نگهداری مواد غذایی، میوه و سبزیجات
 • انبار محصولات تولیدی در کارخانجات بزرگ  با کالاهایی در اندازه و ابعاد مختلف
 • نگهداری و چیدمان قطعات اولیه کارخانجات خودروسازی، لوازم خانگی و غیره
 • قفسه بندی انبار مصالح ساختمانی

طراحی و تولید قفسه بندی خود سوله

در طرای و تولید تمام انواع قفسه ها برخی از استانداردها وجود دارد که عدم توجه به آنها می تواند منجر به عدم کارایی سازه و ریزش و خرابی آن شود. از مهم ترین مواردی که در تولید و طراحی قفسه بندی خود سوله لازم است به آن توجه ضشود می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • جنس ورق های به کار رفته برای قاب، ستون، مهاربند، بازو و غیره باید فولادی با مقاومت بالا باشد.
 • تمام اجزای موجود در سازه باید با رنگ های آلکید و اپوکسی چند لایه رنگ آمیزی شود تا از خوردگی و زنگ زدگی حفظ شوند.
 • ارتفاع، عرض دهانه و عمق آن باید بر اساس نوع و اندازه و ابعاد و تعداد کالاها و شرایط محیط تعیین گردد.
 • میزان تحمل هر یک از ردیف ها و هر دهانه در زمان طراحی باید تعیین گردد تا در زمان اجرا و نصب و چیدمان کالا رعایت شود.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید