قفسه بندی انبار مناسب مواد غذایی

قفسه بندی انبار مناسب صنایع غذایی کدام است؟

قفسه بندی انبار مناسب صنایع غذایی با توجه به اهمیت بسیار زیاد نحوه دسترسی به این مواد و رعایت اصول بهداشتی در محیط لازم است با دقت کامل انتخاب شوند. به عبارت دیگر، برای قفسه بندی شرکتهای مواد غذایی لازم است فاکتورهای متعددی قبل از انتخاب قفسه انبار مد نظر قرار گیرد تا در نهایت نتیجه مطلوب و قابل قبولی از آن دریافت گردد. بهین انبار؛ تولید کننده انواع قفسه مواد غذایی و صنعتی در ادامه به معرفی قفسه بندی انبار مناسب برای این حوزه پرداخته و راهنمای خرید برای آنها ارائه خواهد داد.

جنس قفسه بندی انبار مناسب صنایع غذایی

اولین و مهم ترین فاکتور در انتخاب و خرید قفسه بندی شرکتهای مواد غذایی، توجه به جنس آنها می باشد. جنس و متریال به کار رفته برای تولید سازه و قطعات مختلف قفسه باید در مرحله اول قابل شستشو و ضدعفونی باشد. علاوه براین، این قفسه ها باید مقاومت کافی برای تحمل وزن سنگین کالاهای چیده شده را داشته باشند. به منظور رعایت بهداشت و فراهم ساختن محیط کاملا تمیز در انبار مواد غذایی، بهترین انتخاب خرید قفسه بندی ثابت فلزی انبار و قفسه های پلاستیکی می باشد. قفسه های چوبی به دلیل عدم مقاومت در برابر نم و رطوبت گزینه مناسبی برای استفاده از آنها در انبار مواد غذایی نمی باشند.

قفسه بندی شرکتهای مواد غذایی

قابلیت توسعه قفسه بندی انبار مناسب صنایع غذایی

قفسه بندی شرکت های مواد غذایی باید به گونه ای باشد که به مرور زمان و با افزایش تعداد کالاها براحتی قابل توسعه باشند. انتخاب قفسه های چند طبقه با امکان افزودن تعداد طبقات بهترین انتخاب در این زمینه به شمار می رود. به عنوان مثال، قفسه بندی پالت راک و قفسه بندی مشبک از بهترین انتخاب ها در این زمینه به شمار می رود. به عنوان یک استاندارد در انتخاب بهترین قفسه بندی انبار مناسب مواد غذایی باید لازم است بدانید که مواد غذایی باید از کف فاصله داشته باشند تا در صورت شستشو زمین با مشکل مواجه نگردند.

چیدمان و دسترسی به قفسه

مواد غذایی برخلاف تولیدات کارخانجات صنعتی مانند قطعات یدکی و ابزار آلات دارای تاریخ انقضا می باشند. به همین دلیل باید در نحوه چیدمان و دسترسی به این مواد در قفسه بندی شرکتهای مواد غذایی توجه شود. سیستم FIFO انتخاب مناسبی در این زمینه می باشد تا مواد غذایی که ابتدا در قفسه ها قرار گرفته اند به منظور جلوگیری از اتمام تاریخ انقضا و خروج به موقع از انبار، زودتر از سایر کالاها خارج شوند. قفسه بندی خود راهرو یکی از نمونه های بسیار کاربردی در این زمینه می باشد که چیدمان و دسترسی به کالاها در آن FIFO است.

قفسه با پالت فلزی برای انبار مواد غذایی

قفسه مواد غذایی باید به گونه ای باشد که کالاها بر روی پالت چیده شوند و این یک استاندارد مهم و ضروری در انبار داری این صنعت به شمار می رود. پالت های در حالت کلی به دو گروه چوبی و فلزی تقسیم می شوند که با توجه به قابلیت شستشو نوع فلزی گزینه مناسبی در این زمینه می باشد.

ضد زنگ بودن قفسه بندی انبار مناسب صنایع غذایی

همان طور که اشاره شد، به دلیل مقاوم بالا در برابر ضربه و تحمل وزن مواد غذایی، انتخاب قفسه های فلزی گزینه ای مناسب برای انبار به شمار می رود. نکته مهم دیگر این است که نوع فلز به کار رفته برای ساخت قفسه ها باید ضد زنگ و مقاوم در برابر مواد خورنده باشد. استفاده از رنگ و پوشش مناسب برای قفسه ها و ورقه های گالوانیزه یکی از مهم ترین فاکتورهایی می باشد که در زمان انتخاب قفسه بندی انبار مناسب مواد غذایی باید به آن توجه داشت.

مقاومت بالا قفسه های انبار

با توجه به سنگین بودن وزن مواد غذایی لازم است قفسه هایی که انتخاب می کنید کاملا مقاوم باشند و تنها فلزی بودن آنها نمی تواند تصمین کننده اسن مسئله محسوب گردد. به عنوان مثال، با انتخاب قفسه بندی پانل راک به منظور افزایش مقاومت سازه از مهاربندهای ضربدری و افقی و همچنین ستون استفاده میشود که تاثیر بسیار زیادی بر میزان مقاومت قفسه خواهد داشت. با این انتخاب از خطر ریزش کالاها و از هم پاشیدن سیستم قفسه بندی انبار جلوگیری خواهد شد.

قفسه مواد غذایی

قفسه بندی شرکتهای مواد غذایی با توجه به فضای انبار

میزان فضایی که به انبار اختصاص داده میشود، تاثیر زیادی بر انتخاب نوع قفسه ها دارد. به عنوان مثال، در محیط هایی که به شدت با مشکل کمبود فضا مواجه هستند، استفاده از قفسه متحرک فلزی می تواند تا حد زیادی این محدودیت را جبران کند. علاوه براین، انتخاب قفسه بندی راهرو باریک نیز از دیگر گزینه هایی می باشد که شرایط را برای استفاده بهینه از فضای انبار فراهم خوهد کرد. تعیین ارتفاع مناسب برای هر طبقه با توجه به نوع کالا و افزایش تعداد طبقات و ردیف ها همگی می توانند باعث شوند تا از فضای داخل انبار بهتر استفاده شود.

از دیگر موارد بسیار مهم در انتخاب بهترین قفسه انبار می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • چیدمان طبقات قفسه ها به گونه ای باشد که از سقف حدود 40 الی 45 سانتی متر فاصله باشد.
  • فاصله بین ردیف های قفسه ها باید قابل تنظیم باشد و حدود 1.5 متر برای عبور و مرور لیفتراک بین ردیف ها در نظر گرفته شود.
  • قفسه های انبار باید حدود 30 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشند.

طراحی و تولید قفسه بندی انبار مواد غذایی

اهمیت سیستم انبارداری در تمام کسب و کارها به دلیل تاثیر آن بر نظم و ترتیب و دسترسی آنسان به کالاها و انبارگردانی در مدت زمان کوتاهتر بر کسی پوشیده نیست. به همین دلیل گروه بهین انبار به طراحی و تولید انواع سیستم های قفسه بندی و متناسب با شرایط متفاوت انبار پرداخته است. تولید وسایل نگهداری و حمل مواد غذایی مانند جعبه پلاستیکی انبار و انواع قفسه های فلزی ثابت و متحرک از مهم ترین دستاوردهای بهین انبار با بیش از 30 سال سابقه فعالیت می باشند. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از این محصولات و دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب بهترین قفسه بندی انبار مناسب مواد غذایی می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان بهین انبار در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست