بهبود بهره وری انبار

روشهای اصولی بهبود بهره وری و راندمان انبار

بهبود بهره وری انبار یکی از مهم ترین کارهای مدیریتی در تمام صنایع بزرگ و کوچک می باشد که می تواند کاهش و اثر چشم گیری بر هزینه های مادی و زمانی داشته باشد. در افزایش بهره وری انبار عوامل و فاکتورهای متعددی نقش داشته که لزوم اجرای آنها در سیستم مدرن انبارداری کاملا ضروری می باشد. بهین انبار؛ تولید کننده سیستم های قفسه بندی انبار در ادامه به چند اصل مهم در جهت بهبود بهره وری و راندمان انبار اشاره خواهد نمود.

بهبود بهره وری انبار چیست؟

در سیستم انبارداری مجموعه ای از کارکنان و نیروهای انسانی، تجهیزات و منابع موجود می باشند که هر یک به طریقی هزینه هایی را برای محیط به همراه داشته و در مقابل، سود به همراه دارند. منظور از بهبود بهره وری انبار تغییر در ساختار کلی انبار و نحوه مدیریت کارها می باشد که در نهایت باعث شود، در ازای کمترین هزینه، بیشتری بازدهی از نظر زمان، هزینه های مالی و رضایت مشتری و استفاده از محیط دریافت گردد.

راهکارهای افزایش بهره وری انبار

عوامل و فاکتورهای زیادی بر افزایش بهره وری انبار نقش داشته که برخی از آنها شامل موارد زیر می باشند:

انتخاب بهترین سیستم قفسه بندی انبار

تنوع در سیستم های قفسه بندی انبار بسیار زیاد بوده و هر یک با توجه به ساختار و نحوه چیدمان کالا و اقلام در آنها، در محیط های متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرند. به عنوان مثال، کارخانجات یا فروشگاه ها و کارگاه های تولیدی که قصد دارند از فضای داخلی انبار در شرایطی بیشترین بهره وری را دریافت کنند که فضای اداری و انبارداری در یک محیط قرار گیرد، سیستم قفسه بندی نیم طبقه می تواند گزینه مناسبی برای این منظور باشد. این سیستم های قفسه بندی باعث افزایش بهره وری انبار با استفاده کافی از فضای موجود تا سقف می گردد. لذا، مدیریت صحیح برای بهبود بهره وری انبار از مراحل ابتدایی و در فرآیند خرید سیستم قفسه بندی انبار آغاز میشود.

افزایش بهره وری انبار

استفاده بهینه از فضا

فضای انبار محدود به کف آن نیست، بلکه باید بتوان تا سقف را به عنوان مکانی مناسب برای چیدمان و قرار دادن کالاها در نظر گرفت. یکی از بهترین راهکارها برای افزایش بهره وری انبار، استفاده بهینه از فضای داخلی انبار می باشد که نه تنها با انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب می توان به آن دست پیدا کرد، بلکه با چیدمان صحیح کالاها و قفسه ها می توان آن را مدیریت نمود. به عنوان مثال، سیستم قفسه بندی متحرک فلزی و سیستم قفسه بندی راهرو باریک دو نمونه بسیار مناسب برای استفاده حداکثری از فضای انبار می باشد. با انتخاب این قفسه ها تا حد امکان فاصله بین ردیف های قفسه حذف شده و می توان تعداد ردیف ها را افزایش داد و تعداد کالای بیشتری را انبار نمود.

مکانیزه کردن انبار با سیستم های مدیریت انبارداری

بهبود بهره وری انبار تا حد زیاد به نحوه مدیریت و سیاست های مدیریتی در نظر گرفته شده برای آن بستگی دارد. برخلاف گذشته و سیستم های انبارداری که اغلب به صورت دستی و با ثبت در دفاتر مخصوص صورت می گرفت، در دنیای امروز سیستم های مدیریت انبار WMS مورد استفاده قرار میگیرد. این سیستم ها کنترل ورودی، خروجی، موجودی فعلی، مشخصات کالاها و محل قرار گرفتن هر یک و غیره را به بهترین شکل و با کمترین خطا انجام می دهند. سیستم های نرم افزاری مورد استفاده برای سیستم های انبارداری بسیر متنوع بوده و می توان متناسب با نوع کالاها و شرایط نگهداری آنها، بهترین گزینه را انتخاب نمود.

بهبود بهره وری انبار با تقویت لجستیک

دریافت کالا، انتقال و جا به جایی، چیدمان، خروج آن و نگهداری و غیره مجموعه ای عملیاتی می باشند که مانند یک جریان همیشگی در انبارها اجرا می گردند و اصطلاحا لجستیک گفته میشود. برای افزایش بهره وری انبار و بهبود راندمان کاری در آن، لازم است فرآیند لجستیک مرور شده و محدودیت ها و شکاف ها به طور کامل بررسی گردند. به عبارت دیگر، مجموعه ای از محدودیت ها و مشکلات که جریان ورود، انتقال، جا به جایی و خروج کالاها را با اختلال مواجه می کند، شناسایی شده و برای رفع آن راهکارهایی ارائه گردد.

مدیریت چیدمان کالاها

از دیگر روش ها برای بهبود و افزایش راندمان انبار، مدیریت نحوه چیدمان کالاها می باشد. چیدمان صحیح و اصولی کالاها باید به گونه ای باشد که زمان دسترسی به هر کالا به حداقل رسیده و در فرآیند جا به جایی اقلام، به سایر محصولات موجوددر مسیر آسیب وارد نشود. علاوه براین، سیستم های جا به جایی کالاها از قبیل لیفتراک کمترین فاصله را طی کنند. برای این منظور اصطلاحی به نام انبار در انبار وجود دارد که مشخص می کند که کالاهای مشابه با بیشترین ورودی و خروجی را در بخش های مشخص و جدا از بقیه قرار دهید. به عبارت دیگر، شما با انجام این کار و جداسازی کالاهای ضروری، به عنوان مثال دارای تاریخ مصرف مشخص، انباری در دل انبار خود ایجاد کرده اید.

بهبود راندمان انبار

تعیین شاخص عملکرد

در بهبود بهره وری انبار ابتدا باید تعریف درستی از این مسئله داشته باشید و به طور دقیق مشخص کنید که چه چیزی بر عملکرد صحیح انبار اثر گذار است. به عبارت دیگر، در پیاده سازی روش های متعدد برای بهبود راندمان انبار به دنبال چه چیزی هستید؟ بهبود زمان تحویل کالا به مشتری، زمان بارگیری، میزان بار ورودی و خروجی در ساعت یا روز و غیره هر یک می توانند با توجه به سیاست های مدیریتی و نوع انبارها یک شاخص عملکرد به شمار روند. پس از تعیین این معیارها که اصطلاحا KPI نامیده میشوند، عواملی که به عنوان یک مانع در برابر آنها وجود دارند را شناسایی و برطرف نمایید. تعریف شاخص های عملکردی و اندازه گیری و بررسی آنها می تواند راهکارهای متعددی را برای بهبود شرایط موجود در انبار ایجاد کند.

ساده سازی فرآیندهای انبارداری

دریافت کالاها در ورودی، کدگذاری، چیدمان در ردیف و قفسه های مشخص، خارج کردن کالاها از قفسه و انتقال آن به بخش تحویل، ثبت خروج کالا از انبار و بارگیری از مجموعه کارهای انجام شده در سیستم های انبارداری می باشد. برای بهبود بهره وری انبار باید بتوانید نحوه دریافت و تحویل کالا را کنترل نموده و بدون تشکیل شدن صف و ترافیک کارها انجام شوند.

موارد فوق مجموعه ای از فعالیت ها می باشند که بخشی از آنها در مرحله خرید تجهیزات و قفسه بندی انبار صورت گرفته و مابقی به طور مداوم و همیشگی لازم است اجرا گردند. به عبارت دیگر، برای افزایش بهره وری انبار به طور مستمر باید شاخص های عملکرد شناسایی و اندازه گیری شده و موانع موجود برطرف گردند. سیستم های مدیریت انبارداری با امکانات بهتر و بیشتر و متناسب با تکنولوژی روز دنیا در حال ورود به بازار می باشند و می توانند شرایط بهتری را برای مدیریت فرآیندهای مختلف انبار فراهم کنند. شما به عنوان یک مدیر، زمانی می توانید به بالاترین راندمان در انبارداری دست پیدا کنید که، به طئر مستمر به این مسئله فکر و بهترین روش ها را انتخاب و اجرا کنید.

تولید و طراحی سیستم های قفسه بندی انبار

همان طور که در ابتدای متن اشاره شد، انتخاب بهترین سیستم قفسه بندی انبار برای استفاده بهینه از فضا و مدیریت بهتر نحوه چپدمان کالاها یک گام ضروری برای بهبود بهره وری انبار می باشد. گروه بهین انبار با سالها تجربه، موفق به طراحی و تولید و ساخت انواع سیستم های قفسه بندی، سیستم های قفسه بندی متحرک و ظروف نگهداری و جابه جایی مواد و کالا شده اند. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از این محصولات و انتخابی شایسته، می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید