روش های سرشماری انبار

روش های سرشماری صحیح انبار با کمک چیدمان قفسه ها

روش های سرشماری انبار و کنترل میزان موجودی هر یک از کالاها به چند دلیل مهم یکی از ضروری ترین اطلاعات و دانش هایی می باشد که افراد فعال در این زمینه باید به آن تسلط داشته باشند. اطلاع از میزان موجودی هر یک از کالا، ظرفیت خالی انبار، مدت زمان باقی مانده تا اتمام تاریخ انقضا کالاهای موجود در انبار و تطابق سندهای انبارداری و حسابداری همگی از جمله دلایلی هستند که باعث شده اند روش های سرشماری انبار و انبارگردانی معرفی شوند. بهین انبار؛ تولید کننده قفسه انبار در ادامه به معرفی روش های صحیح سرشماری انبار به کمک چیدمان قفسه ها و نکات ضروری برای آن را معرفی خواهد نمود.

مقدمات ضروری در روشهای سرشماری انبار

در تمام کسب و کارها و حتی زندگی روزمره، برای انجام صحیح کارها لازم است ابتدا به مقدمات آن توجه شود تا در نهایت انتظار بهترین بازخورد را داشته باشیم. در سیستم انبارداری نیز به همین صورت است و برای اینکه بتوانیم سرشماری صحیح انبار را انجام دهیم لازم است به چند مسئله مهم ابتدا توجه شود که برخی از آنها عبارتند از:

انتخاب قفسه های مناسب

ایجاد نظم و دسترسی آسان به کالاهای موجود در انبار، اولین و مهم ترین فاکتور در تمام سیستم های انبارداری صنعتی محسوب میشود. به همین دلیل باید بتوانید متناسب با نوع کالا، اندازه و ابعاد آنها، میزان ورودی و خروجی انبار و همچنین نحوه چیدمان آنها (توسط اپراتور انسانی یا لیفتراک) گزینه مناسب را انتخاب نمود. با این انتخاب می توانید هر یک از کالاها را به خوبی گروه بندی نمود و در محل مشخص و دقیقی قرار داد. علاوه براین، از چیدمان تعداد زیاد کالا در کف انبار نیز جلوگیری می گردد که نقش مهمی در انجام سریع هر یک از روش های سرشماری انبار دارد.

کدگذاری متناسب با روش های سرشماری انبار

از دیگر گام های بسیار مهم برای انبارگردانی و سرشماری آسان و صحیح، کدگذاری انبار می باشد. روش های کدگذاری قفسه های انبار، خط کشی کف و شماره گذاری متعدد هستند و با توجه به نوع انبار می توانید گزینه های مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، با کمک اعداد ترتیبی، حروف الفبا و ترکیب این دو و سایر روش ها می توان نه تنها قفسه ها را شماره گذاری کرد، بلکه به هر یک از کالاها نیز کد مخصوصی اختصاص داد و آنها را در سیستم انبارداری ثبت نمود. با این کار می توانید متوجه شوید که در کدام ردیف از قفسه ها و در چه طبقه ای کدام کالاها قرار گرفته اند. در انبارهای بزرگ و صنعتی از نرم افزارهای پیشرفته در این زمینه استفاده میشود تا سرشماری و انبارگردانی را در کمترین زمان و با پایین ترین درصد خطا انجام دهند.

سرشماری صحیح انبار با کدگذاری کالا

نصب کارتکس در هر ردیف قفسه

برای انبار گردانی و سرشماری انبار، پس از کدگذاری کالا و قفسه ها لازم است کارتکس برای هر ردیف از قفسه ها نصب شود. بر روی این تابلوها می توان گزارش خلاصه ای از تعداد کالاها، نوع آنها و سایر اطلاعات را ثبت نمود. در تمام روش های سرشماری انبار از این تابلوها استفاده زیادی میشود و درج اطلاعات صحیح در آن تاثیر زیادی بر دقیق بودن آمار نهایی خواهد داشت.

کنترل ورودی و خروجی صحیح انبار

در انبارهای بزرگ صنعتی شمارش تک تک کالاهای موجود در هر قفسه کار بسیار سخت و زمان بری می باشد و به همین دلیل با استفاده از اطلاعات درج شده در سیستم انبارداری و تابلوهای هر ردیف این کار انجام میشود. در صورت عدم تطابق اطلاعات با اسناد حسابداری و انبارداری لازم است شمارش های متوالی انجام شود. به همین دلیل است که در تمام روش های سرشماری صحیح انبار به کنترل دقیق ورود و خروج کالاها و بروزرسانی اطلاعات تابلوهای هر ردیف و سیستم انبارداری تاکید زیادی میشود.

روش های انبارگردانی انبار

روشهای سرشماری انبار

پس از فراهم ساختن مقدمات لازم که در ابتدای متن به آنها اشاره شد، به کمک چند روش می توان سرشماری صحیح انبار را انجام داد که عبارتند از:

روش تک شمارشی

در این روش بر اساس اسناد موجود در انبار و حسابداری و اطلاعات درج شده در سیستم و تابلوهای نصب شده بر روی هر ردیف، بررسی می گردد که آیا این اطلاعات با هم همخوانی دارند یا خیر. در واقع در این روش تنها یک مرتبه سرشماری صورت میگیرد و اگر مغایرت وجود داشته باشد، لازم است گام بعدی اجرا شود. در صورت تطابق اطلاعات در این گام، اسناد سرشماری تنظیم شده و پس از درج اطلاعات به سیستم مکانیزه انبار تحویل داده میشود.

روش دو شمارشی انبار

در این روش اگر عدم تطابق میان اسناد انبارداری و حسابداری و اطلاعات بدست آمده از کدگذاری کالاها وجود داشته باشد، مجدد شمارش کالاها انجام میشود. اگر تعداد کالاهای موجود در انبار که با شمارش مرتبه دوم با تعداد بدست آمده در مرحله اول یکسان باشد، سرشماری اتمام پیدا می کند، در غیر این صورت لازم است مرحله بعد انجام شود.

روش سه شمارشی

روش سه شمارشی آخرین مرحله در سرشماری انبار می باشد و مجدد شمارش کالاها و بررسی اسناد صورت میگیرد و اعداد بدست آمده در این روش به عنوان سند پذیرفته میشود. به عبارت دیگر، اعداد و ارقام بدست آمده در شمارش سوم به عنوان سند و نقطه تایید پذیرفته خواهد شد.

در تمام روش های سرشماری انبار با کمک چیدمان قفسه ها، فاکتور و اسنادی تنطیم می گردد که در آن تعداد موجود کالا، اطلاعات مسئولین سرشماری و تاریخ و زمان دقیق و سایر اطلاعات درج می گردد و به عنوان سند در سیستم ثبت خواهد شد.

طراحی و تولید قفسه بندی انبار

لازمه تمام انبارهای بزرگ و کوچک، برقراری نظم به کمک قفسه بندی صحیح می باشد که تاثیر آن در تمام روش های سرشماری انبار غیر قابل انکار است. بهین انبار با بیش از 30 سال سابقه فعالیت در حوزه طراحی و تولید سیستم های قفسه بندی فلزی از قبیل قفسه های پالت راک، پانل راک و غیره، محصولاتی با کیفیت بالا را ارائه داده است. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از قفسه های انبار تولید شده توسط این مجموعه می توانید از طریق راه های ارتابطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان بهین انبار در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست