انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

راهنمای انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار با توجه به تاثیر بسیار زیاد آن بر هزینه های انبارداری، دسترسی به محصولات و انبارگردانی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با توجه به تنوع زیاد در انواع سیستم های قفسه بندی انبار و ویژگی های منحصر به فردی که در هر یک از تجهیزات انبارداری و ظروف نگهداری مواد، لازم است چند نکته مهم را در حین انتخاب مد نظر قرار دهید. گروه بهین انبار؛ تولید کننده سیستم های قفسه بندی انبار در ادامه مهم ترین نکات که لازم است در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار مد نظر قرار دهید را ارائه خواهد داد.

انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار بر اساس ابعاد سالن

سالن های در نظر گرفته شده برای انبار کردن محصولات کارخانجات تولیدی و فروشگاه ها و عمده فروشی ها دارای اندازه و ابعاد مختلفی می باشد. به عنوان مثال در انبارهای بزرگ نگهداری کالا یا مواد روی پالتهای استاندارد انجام می شود و شاید گزینه مناسب جهت قفسه بندی انبار سیستم راهرو باریک و یا سیستم خود راهرو باشد. در سیستم راهرو باریک با کاهش عرض راهروها امکان افزایش ظزفیت تا 70% و در سیستم خودراهرو با حذف کل راهروها و تبدیل آنها به محل استقرار پالتها امکان افزایش ظرفیت تا 100% بوجود می آید.

خرید سیستم قفسه بندی مناسب انبار

وزن محصولات مهم ترین فاکتور در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار

میزان مقاومت بدنه هر یک از سیستم های قفسه بندی با توجه به ساختار کلی آنها و جنس به کار رفته برای آنها با هم متفاوت می باشد. در نتیجه لازم است با توجه به وزن محصولات گزینه های مناسبی را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که با توجه به قدرت تحمل قفسه ها در نگهداری از اقلام می توان سیستم های قفسه بندی را به دو گروه کلی سبک و سنگین تقسیم بندی نمود. لذا برای انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار که هدف نگهداری از محصولات بزرگ و سنگین می باشد، بهتر است گزینه هایی مانند قفسه بندی پالت راک و قفسه بندی پانل راک را در نظر داشته باشید.

نحوه دسترسی به اقلام در قفسه بندی انبار

با توجه به ساختار کلی هر یک از قفسه های به کار رفته در محیط های صنعتی و غیره، چیدمان و دسترسی به کالاها با هم متفاوت می باشد. به عنوان مثال، در سیستم قفسه بندی خود راهرو بخاطر نحوه قرار گرفتن پالت ها در کنار یکدیگر، سیستم دسترسی به صورت FIFO و LIFO می باشد. در مقابل، برخی از انواع قفسه ها مانند قفسه بندی مشبک امکان دسترسی مستقیم وجود دارد و گزینه مناسبی برای محصولاتی می باشد که دارای تاریخ انقضا هستند. در نتیجه می توان گفت برای انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار گزینه ایده آل را با توجه به نوع محصولات و سیستم انبارداری و نحوه دسترسی به اقلام قرار گرفته در هر قفسه برگزینید.

شکل و ظاهر کالا

اقلام قرار گرفته در انبار هر یک دارای ساختار و شکل خاصی می باشد. به عنوان مثال ممکن است کالاهای مختلف در بسته بندی های محکم قرار گرفته و در نتیجه می توان براحتی آنها را بر روی پالت ها قرار داد. در مقابل، ممکن است اقلام شکستنی و غیر مقاوم و بدون بسته بندی را در انبار قرار دهید که چیدمان آنها در پالت مناسب نخواهد بود. با توجه به تنوع زیاد در تجهیزات انبارداری، می توان بر اساس شکل و ساختار و ویژگی های ظاهری کالاها گزینه های مناسبی را از میان سیستم های قفسه بندی انبار انتخاب نمود. به عنوان مثال، باکس پالت یا پالت دیواره دار گزینه ای مناسب برای اقلام غیرمقاوم و بدون بسته بندی می باشد.

علاوه بر نوع بسته بندی کالا، لازم است با توجه به ارتفاع هر یک از اقلام و بسته هایی که در قفسه قرار می گیرند، گزینه هایی را انتخاب نمایید که ارتفاع و دهانه پالت مناسب باشد. انتخاب پالت هایی با ارتفاع و دهانه مناسب باعث میشود نه تنها چیدمان محصولات به خوبی و با نظم صورت گیرد، بلکه از فضای داخلی انبار نیز به خوبی استفاده شده و دسترسی به آنها نیز به بهترین شکل و در کمترین زمان انجام میشود.

بهترین سیستم قفسه بندی انبار

انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار با توجه به نوع دستگاه بارگذاری

برای استفاده بهینه از فضای داخلی انبارها، اغلب سیستم های قفسه بندی به صورت چند طبقه اجرا و پیاده سازی میشوند. چیدمان کالاها در قفسه های بالایی بخاطر ارتفاع زیاد و همچنین وزن سنگین اقلام توسط نیروی انسانی انجام نمیشود و در مقابل از لیفتراک و سایر دستگاه های بارگذاری استفاده می گردد. سالن هایی که از لیفتراک برای جا به جایی و چیدمان محصولات استفاده می کنند، نباید قفسه بندی هایی که دارای راهروهای باریک هستند را انتخاب کنند. به عنوان مثال، در قفسه بندی راهرو باریک امکان ورود لیفتراک به داخل راهروها وجود نداشته و به جای آن می توان از لیچتراک استفاده نمود.

دقت در انتخاب پوشش کف قفسه بندی

از دیگر موارد بسیار مهم در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار، دقت به پوشش کف پالت ها می باشد. نوع اقلام و کالاها و میزان بزرگ و کوچکی آنها از فاکتورهایی هستند که بر این اساس باید گزینه مناسبی را از میان تعداد زیاد انواع تجهیزات انبارداری انتخاب کرد. به عنوان مثال برای انبار کردن محصولاتی شبیه به بشکه می توان قفسه بندی پالت راک را انتخاب نمود، چون در میان اجزای این گروه از قفسه ها پالت های پروفیلی ارائه می گردد که شرایط مناسبی را برای چیدمان این گروه از کالاها فراهم می کند.

قابلیت شستشو سیستم قفسه بندی انبار

برای نگهداری محصولاتی مانند مواد غذایی سردخانه ها و مواد آرایشی و بداشتی و دارویی، قابلیت شستشو سیستم انبارداری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار برای این گروه از محصولات و کالاها لازم است دقت داشته باشید که گزینه هایی را انتخاب نمایید که پالت آنها قابل شستشو بوده و در صورت برخورد با نم و رطوبت دچار پوسیدگی و خرابی نگردند. در این شرایط قطعا قفسه های فلزی و مقاوم گزینه های مناسبی هستند چون نه تنها براحتی ضدعفونی میشوند، بلکه در برخورد با مواد مختلف دچار خوردگی و پوسیدگی نخواهند شد و طول عمر بالایی خواهند داشت.

طراحی، تولید و اجرای سیستم های قفسه بندی انبار

گروه بهین انبار با بیش از 10 سال سابقه فعالیت و بهره مندی از تجهیزات و دستگاه های کاملا بروز، تولید و اجرای انواع سیستم های قفسه بندی انبار را ارائه می دهد. این مجموعه به منظور راهنمایی مشتریان خود برای انتخاب سیستم قفسه بندی مناسب انبار از طریق راه های ارتباطی ذکر شده آماده ارائه مشاوره رایگان می باشند.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمدرضا سلطانی
  سپتامبر 14, 2020 11:40 ق.ظ

  به نظر من سیستم قفسه بندی در صنفهای مختلف فرق داره و باید بر اساس صنف خودتون انتخاب کنید که چه نوع قفسه ای مناسب انبار یا مغازه تون هست

  پاسخ
  • سلام جناب سلطانی
   بعضی از صنوف مثل لاستیک فروشها معمولا از یک نوع قفسه خاص برای انبار کردن تایرها استفاده میکنند ولی بعضی از صنفها بسته به شرایط آب و هوایی و اندازه انبار و… باید نوع و جنس قفسه مورد نظرشون رو انتخاب کنند.
   ممنون از کامنت شما

   پاسخ
 • حمید گودرزی
  اکتبر 14, 2020 4:05 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من قصد دارم یه سوله 600 متری رو به سیستم قفسه بندی تجهیز کنم ولی مشکلی که دارم اینه که وزن و ابعاد کالاهام متغیر هست. هم اجناس سبک وزن دارم هم سنگین که با لیفتراک حمل میشن، برای همین اگر بخام از یک نوع قفسه استفاده کنم به مشکل میخورم باید چکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز
   شما باید قبل از انتخاب و خرید با بخش فروش ما تماس بگیرید تا پس از بازدید رایگان از محل انبار و دریافت نیازهای شما بهترین راهکار رو بهتون ارائه بدن
   چهت اطلاع شما باید از چند نوع قفسه در انبارتون استفاده کنید و اگر انتخابتون درست نباشه ممکنه بعدها به مشکل بخورید.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست