بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک

بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک

بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک یکی از مهم ترین مواردی می باشد که لازم است در زمان نصب قفسه ها به آن توجه گردد. برخورد لیفتراک به قفسه ها و ریزش کالاها یا از هم پاشیدن کامل ساختار قفسه بندی انبار یکی از مهم ترین نتایج عدم توجه به بهینه کردن راهروهای لیفتراک می باشد. بهین انبار؛ تولید کننده سیستم های قفسه بندی انبار، در ادامه به چند نکته مهم در تعیین راهرو مناسب برای لیفتراک در قفسه بندی راک اشاره خواهد نمود.

نتایج بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک

قفسه بندی پالت راک یکی از رایج ترین و کاربردی ترین انواع قفسه در محیط هایی با تعداد کالای زیاد می باشد که حداکثر استفاده را از محیط داخل انبار به همراه دارد. راهروی بین ردیف های قفسه فضایی برای حرکت و چرخش لیفتراک و چیدمان و خارج کردن کالاها از هر قفسه می باشد. فضای اختصاص داده شده به راهرو لیفتراک در قفسه بندی راک باید کاملا استاندارد انتخاب شود تا نتایجی از قبیل موارد زیر ایجاد کند:

  • افزایش ایمنی انبار و جلوگیری از برخورد لیفتراک با قفسه ها
  • جا به جایی آسان و صرفه جویی در زمان چیدمان و استخراج کالاها
  • استفاده بهینه از فضای داخلی انبار

فاصله راهروهای لیفتراک در پالت راک

بهترین روش برای بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب فضای مناسب برای رفت و آمد لیفتراک در قفسه بندی پالت راک، تعیین فضای مناسب برای این کار قبل از نصب قفسه ها می باشد. با توجه به اینکه قفسه های پالت راک مانند قفسه بندی پانل راک و  قفسه بندی خود راهرو بر روی زمین ثابت شده و جا به جایی آنها براحتی امکان پذیر نیست، لذا بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک، قبل از نصب آنها صورت میگیرد. از مهم ترین موارد در تعیین فضای مناسب بین راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

تعیین عرض مناسب بین راهروها

اگر با محدودیت فضا مواجه نمی باشید، بهتر است عرض اختصاص داده شده به راهروها بیشتر از حداقل فضای مورد نیاز برای عبور لیفتراک باشد. با توجه به نوع لیفتراک ابتدا حداقل فضای مورد نیاز برای حرکت و چرخش آنها را محاسبه و سپس به آن اضافه کنید. با این کار احتمال برخورد لیفتراک با قفسه ها تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه براین، لازم است در تعیین اندازه راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک به این نکته نیز توجه داشته باشید که، در برخی از مواقع پالت ها ممکن است کمی بیرون زده باشند. لذا اندازه راهروها باید به گونه ای انتخاب گردد که لیفتراک با پالت های بیرون زده برخورد نداشته باشد.

فاصله مناسب راهروها در قفسه بندی پالت راک

قفسه بندی فضای بالای راهروهای لیفتراک

در تمام مراحل انتخاب، نصب  سیستم های قفسه بندی و چیدمان کالاها در آنها، هدف استفاده بهینه از فضای داخلی انبار می باشد. یکی از راه ها برای بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی پالت راک طبقه بندی فضای بالای راهرو می باشد. به عبارت دیگر، فضای بالایی راهروهای لیفتراک قفسه بندی و طبقه زده میشوند تا نه تنها از فضا به صورت بهینه استفاده گردد، بلکه چیدمان و جا به جایی کالاها نیز آسان تر انجام شود. البته توجه داشته باشید که در این روش لازم است رانندگان لیفتراک از تسلط خوبی برای جا به جایی کالاها از طبقه های بین راهرو برخوردار باشند. در غیر این صورت، خطر ریزش کالاها در حین جا به جایی وجود دارد. با طبقه بندی فضای بین راهروها، در بسیاری از مواقع یک ردیف از پایین قفسه ها خالی میشود تا لیفتراک راحت تر بتواند در راهرو حرکت کند.

عدم چیدمان کالا در راهروها

یکی از مهم ترین مواردی که لازم است برای بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک به آن توجه داشت، خالی بودن فضای راهروها می باشد. در بسیاری از مواقع مشاهده میشود که کالاها به دلایل مختلف از قبیل کمبود فضا در انبار، داخل راهروها چیده میشوند. این کار باعث میشود تا لیفتراک با این قبیل کالاها برخورد داشته و منجر به خسارت گردد. علاوه براین، عبور از راهروهایی که در آنها کالا قرار گرفته است، برای لیفتراک زمان بر بوده و این می تواند منجر به افزایش زمان چیدمان و استخراج اقلام از قفسه ها گردد.

طراحی و ساخت انواع سیستم های قفسه بندی انبار

قفسه بندی انبار مجموعه ای از فرآیندها از قبیل انتخاب قفسه با توجه به نوع کالاها و شرایط محیط، نصب صحیح آنها بر اساس اصول ایمنی و استانداردها می باشد. همان طور که در طول متن اشاره شد، بهینه سازی راهروهای لیفتراک در قفسه بندی راک یکی از گام های مهم قبل از نصب قفسه ها می باشد که لازم است با تخصص و مهارت صورت گیرد. گروه بهینه انبار؛ علاوه بر طراحی و تولید انواع سیستم های قفسه بندی با بالاترین کیفیت، نصب این قطعات را با رعایت تمام استانداردها انجام داده و فضای بین راهروها را به بهترین روش تعیین می کند. لازم به ذکر است که کارشناسان بهینه انبار از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه آماده ارائه مشاوره رایگان در زمینه خرید و نصب انواع سیستم قفسه بندی می باشند.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید