بهترین جنس برای قفسه بندی انبار

بهترین جنس قفسه بندی انبار چیست؟

انتخاب بهترین جنس برای قفسه بندی انبار به دلیل تاثیر آن میزان مقاومت قفسه و جلوگیری از ریزش آنها و کاهش احتمال خسارت های مادی یکی از مهم ترین مواردی می باشد که باید به آن توجه داشت. در حالت کلی قفسه فلزی، چوبی و پلاستیکی بیشترین کاربرد را در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی و خانگی دارند و هر یک دارای محدودیت ها و مزایای خاصی می باشند. بهین انبار؛ تولید کننده نواع قفسه فلزی در این مطلب به فاکتورهای مهمی که باید برای جنس قفسه بندی انبار در زمان انتخاب و خرید این تجهیزات مد نظر داشت اشاره خواهد نمود و ویژگی های بهترین گزینه را بررسی می کند.

فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین جنس قفسه بندی انبار

از مهم ترین بخش ها در کارخانجات، کارگاه های تولیدی، سردخانه ها، منازل مسکونی و فروشگاه ها و سازمان ها و ادارات می توان به انبار آن اشاره نمود. هر یک از این محیط ها با اهداف متفاوتی بخش انبار را راه اندازی می کنند. در انتخاب بهترین جنس برای قفسه بندی انبار لازم است به چند نکته بسیار مهم توجه شود که عبارتند از:

بهترین جنس قفسه بندی انبار بر اساس وزن و نوع کالا

میزان تحمل هر یک از قفسه های فلزی، چوبی و پلاستیکی با هم متفاوت می باشد و به ترتیب فلز بالاترین مقاومت و پلاستیک کمترین سطح را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل، اگر وزن کالاهای موجود در انبار سنگین می باشد، بهتر است از گروه قفسه های فلزی از قبیل قفسه بندی پالت راک، قفسه بندی مشبک و غیره استفاده شود. در مقابل، برای محیط هایی که وزن کالاها سبک بوده و تعداد آنها کم است، به دلیل صرفه جویی در هزینه ها می توان از قفسه های چوبی و پلاستیکی استفاده نمود.

جنس قفسه بندی انبار بر اساس شرایط محیطی

میزان نم و رطوبت موجود در انبار، مواد شیمیایی و خورنده ای که در آن وجود دارد و سایر فاکتورها باید بتوان بهترین جنس قفسه بندی انبار را انتخاب نمود. به عنوان مثال، در سردخانه ها که محیطی نمناک و مرطوب دارند، استفاده از قفسه های فلزی رایج تر از قفسه های چوبی می باشد. چون قفسه های چوبی در تماس با نم و رطوبت به مرور دچار پوسیدگی میشوند و علاوه بر هزینه های اقتصادی، ممکن است منجر به ریزش کالاها و خسارت های جانی نیز شوند.

متداول ترین جنس برای قفسه بندی انبار

در حالت کلی، قفسه های تولید شده برای انبارها را می توان بر اساس متریال و مواد به کار رفته برای تولید آنها به سه گروه تقسیم بندی نمود که عبارتند از:

قفسه بندی فلزی

رایج ترین و کاربردی ترین نوع قفسه های موجود در بازار، قفسه هایی می باشند که قاب، ستون و سایر اجزای آنها از فلزات مقاوم ساخته شده است. این قفسه ها به دلیل مقاومت زیادی که در برابر وزن سنگین کالاها و وارد شدن ضربه به آنها دارند، در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند. قفسه بندی خود راهرو، قفسه بندی راهرو باریک و مزنین و پانل راک از جمله گزینه ها بسیار مقاوم و کاربردی در این گروه به شمار می روند.

مزایا قفسه فلزی انبار
 • مقاومت بسیار بالا در برابر وزن سنگین کالاها و ضربه
 • قابلیت شستشو و ضدعفونی کردن قفسه های فلزی برای نگهداری از مواد غذایی، دارویی و بهداشتی
 • تنوع بالا در نوع قفسه بندی
 • عدم محدودیت در تعداد طبقات و استفاده بهینه از فضای داخلی انبار
معایب قفسه های فلزی
 • هزینه زیاد اقتصادی برای راه اندازی و نصب
 • وزن سنگین قفسه ها و جا به جایی سخت آنها

قفسه فلزی انبار

قفسه بندی چوبی

از دیگر گزینه ها که برای جنس قفسه بندی انبار می توان از آنها استفاده نمود، چوب های محکم و مقاوم می باشند. قفسه های چوبی که بیشتر در کتابخانه ها، مغازه های فروش ابزارآلات و قطعات یدکی و انبارهای خانگی کاربرد دارند، از نظر شکل ظاهری در سطح بالاتری نسبت به قفسه های فلزی و پلاستیکی قرار گرفته اند. این قفسه ها گزینه ای مناسب برای چیدمان و نگهداری از کتاب بوده و قدرت تحمل آنها در سطح متوسط می باشد.

مزایا قفسه چوبی انبار
 • ظاهر زیبا و ایجاد ظاهر بهتر برای محیط انبار
 • وزن سبک قفسه های چوبی نسبت به فلزی
 • تنوع در شکل قفسه ها
 • قیمت ارزان تر نسبت به قفسه های فلزی
معایب قفسه چوبی
 • عدم امکان شستشو و ضدعفونی قفسه های چوبی
 • مقاومت کم نسبت به وزن سنگین کالاها و ضربه
 • تاثیر منفی تابش مستقیم نور و برخورد با نم و رطوبت و کاهش طول عمر قفسه چوبی
 • عدم امکان افزایش آسان تعداد طبقات برخلاف قفسه های فلزی

قفسه چوبی انبار

قفسه بندی پلاستیکی

گزینه دیگر در انتخاب بهترین جنس برای قفسه بندی انبار، قفسه های پلاستیکی می باشند. همان طور که از نام این قفسه ها مشخص است، متریال اصلی به کار رفته برای تولید اجزای این قفسه ها پلاستیک تقریبا مقاوم می باشد که در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این گروه از قفسه ها برای انبارها و مغازه هایی مناسب است که تعداد کالا و وزن آنها سبک می باشند و برخلاف نوع چوبی و فلزی، بیشتر شبیه به جعبه های چیده شده در کنار و روی هم هستند. قفسه و جعبه پلاستیکی انبار بهترین جنس قفسه بندی انبار و فروشگاه های ابزارآلات و نگهداری از پیچ و مهره و موارد مشابه می باشد.

مزایا قفسه پلاستیکی
 • قیمت ارزان قفسه های پلاستیکی نسبت به نوع چوبی و فلزی
 • جا به جایی آسان قفسه ها به دلیل وزن سبک آنها
 • تنوع بالا در رنگ قفسه ها و دسته بندی آسان و بهتر کالاها
 • قابلیت شستشو و ضدعفونی قفسه های پلاستیکی
معایب قفسه پلاستیکی انبار
 • عدم مقاومت بالا در برابر وزن سنگین کالاها
 • محدودیت در تعداد طبقات قفسه بندی
 • تاثیر منفی تابش مستقیم نور خورشید بر قفسه ها و افزایش استهلاک آنها

با توجه به مزایا و معایب ذکر شده برای هر یک از انواع قفسه ها و متریال به کار رفته در آنها می توان نتیجه گرفت که بهترین جنس برای قفسه بندی انبار، قفسه های فلزی می باشند. این قفسه ها را می توان در انواع قفسه های ثابت و قفسه بندی متحرک فلزی استفاده نمود و هر یک دارای زیر شاخه های متعددی هستند.

قفسه پلاستیکی انبار

جنس قفسه بندی انبار منازل

برخلاف انبارهای بزرگ و صنعتی که لازم است از قفسه های فلزی بسیار مقاوم استفاده شود، در انبار منازل می توان از قفسه های پلاستیکی و چوبی نیز استفاده نمود. این قفسه ها به صورت چند طبقه بوده و جنس آنها به گونه ایست که می توان کالاهایی با وزن نسبتا سبک را در ردیف های مختلف آنها نگهداری نمود. البته به منظور افزایش طول عمر این قفسه ها، بهتر است قفسه هایی با جنس های فلزی و گالوانیزه پیچ و مهره ای را انتخاب نمود.

طراحی و تولید قفسه انبار با بهترین جنس

بهین انبار یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین گروه های تولید کننده انواع قفسه انبار می باشد که به منظور افزایش کیفیت محصولات خود، بهترین متریال را استفاده می کند. در مجموعه محصولات این گروه می توان انواع قفسه های فلزی و ظروف نگهداری مواد که در دو نوع فلزی و پلاستیکی می باشند را مشاهده نمود. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از محصولات بهین انبار، کارشناسان این مجموعه از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه آماده ارائه مشاوره رایگان می باشند.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید