ایمنی در قفسه بندی انبار

ایمنی در قفسه بندی انبار (بایدها و نبایدها)

ایمنی در قفسه بندی انبار و رعایت استانداردها از مهم ترین کارهایی می باشد که از مرحله خرید سیستم قفسه بندی انبار تا نصب و چیدمان کالاها لازم است به آن توجه گردد. عدم توجه به باید و نبایدها ایمنی قفسه بندی انبارها در نهایت می تواند منجر به خسارت های مادی و گاها جانی گردد. به همین منظور، بهین انبار؛ تولید کننده تجهیزات سیستم قفسه بندی انبار در ادامه به مهم ترین راهکارها در افزایش ایمنی قفسه بندی انبار اشاره خواهد داشت.

ایمنی در قفسه بندی انبار قبل از خرید قفسه

برای داشتن سیستم قفسه بندی بسیار مقاوم در برابر ضربه و وزن کالاها،  لازم است در مرحله انتخاب و خرید قفسه انبار به موارد متعددی توجه داشته باشید. مهم ترین مواردی که می توانند در مرحله خرید قفسه، گام موثری در افزایش ایمنی قفسه بندی انبار به شمار رود عبارتند از:

دقت در انتخاب نوع قفسه بندی

قفسه بندی های انبار دارای تنوع بسیار بالایی می باشند و هر یک ویژگی های ساختاری و فنی خاصی دارند. قفسه بندی پالت راک، قفسه بندی پانل راک، قفسه بندی متحرک و غیره در این مجموعه قرار دارند. نکته بسیار مهم این است که باید قفسه هایی را انتخاب کنید که با نوع کالا، وزن آنها، وسایل حمل و نقل کالا در انبار و شرایط محیطی انبار کاملا متناسب باشند. عدم توجه به این مسئله باعث میشود، قفسه هایی را انتخاب کنید که تحمل وزن کالاها را نداشته باشد و ساختار و بدنه قفسه از هم پاشیده شود. علاوه براین، نوع کالا و شکل آنها که ممکن است به صورت بشکه باشند یا لوله ای و غیره، باید با قفسه های سازگاری کامل داشته باشند. چون، کالاها باید کاملا در قفسه ها ثابت شوند و احتمال ریزش آنها در کمترین حد ممکن باشد.

دقت در جنس قفسه بندی انبار

از دیگر موارد مهم برای ایمنی در قفسه بندی انبار می توان به میزان مقاومت بدنه قفسه ها در برابر ضربه و مواد خورنده و شرایط دمایی اشاره نمود. به دلایل مختلف ممکن است لیفتراک در حین جا به جایی کالاها با بدنه قفسه برخورد کند. لذا متریال به کار رفته در ساخت قفسه بندی انبار باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد تا در برخورد با مانع دچار شکستگی و از هم پاشیدن نگردد. علاوه براین، لازم است برای افزایش ایمنی قفسه بندی انبار به این مسئله نیز توجه داشته باشید که، قفسه ها ضد زنگ باشند و نم و رطوبت در آنها اثری ایجاد نکند.

ایمنی قفسه بندی انبارها

ایمنی در قفسه بندی انبار زمان نصب قفسه

پس از تعیین بهترین قفسه بندی، لازم است در زمان نصب نیز به چند مورد مهم توجه گردد تا ایمنی قفسه های انبار تضمین گردد. این موارد عبارتند از:

رعایت استانداردها در نصب قفسه انبار

هر یک از سیستم های قفسه بندی با توجه به ساختار در نظر گرفته شده برای آنها، نیاز به رعایت استانداردهایی در زمان نصب دارند. به عنوان مثال، نحوه ثابت کردن قفسه ها روی زمین، محل قرار گرفتن ستون ها و مهاربندها، تعیین ارتفاع مناسب برای هر قفسه متناسب با نوع کالا و محکم کردن اتصالات از جمله مواردی هستند که برای ایمن کردن قفسه های انبار لازم می باشند. با توجه به اینکه رعایت این استانداردها و نصب قفسه در انبار کاملا تخصصی می باشد، پیشنهاد می کنیم از نصب خودسرانه قفسه ها در انبار خودداری کنید.

توجه به فاصله بین قفسه بندی انبار

یکی از موارد بسیار مهم که در نصب قفسه بندی انبار باید به آن توجه داشت، میزان فاصله ای می باشد که برای راهروها اختصاص داده میشود. با توجه به این نوع قفسه بندی و سیستم های جا به جایی کالاها، عرض ردیف باید تعیین گردد. به عنوان مثال، عرض راهرو در قفسه بندی راهرو باریک کمتر از قفسه بندی مشبک می باشد. عدم توجه به این مسئله باعث میشود لیفتراک در حین جا به جایی به قفسه ها برخورد نموده و به مرور استقامت آنها را کاهش دهد و در نهایت منجر به از هم پاشیدن قفسه ها شود. این نکته به شدت بر افزایش ایمنی در قفسه بندی انبار موثر می باشد.

بازرسی و نظارت مداوم بر قفسه ها

بخش ها و تجهیزات مختلف نصب شده بر روی سیستم های قفسه بندی به مرور زمان و به دلایل مختلف ممکن است دچار ترک و شکستگی گردند. به همین دلیل یکی از مهم ترین اصول ایمنی در انبارداری، بازرسی و نظارت مداوم بر بخش های مختلف می باشد. پس از مشاهده هر گونه خرابی لازم است با رعایت استانداردها تعمیرات انجام شده یا قطعات تعویض گردد. همچنین می توان با بازرسی های مداوم از نحوه چیدمان صحیح و اصولی کالاها مطلع شد تا در صورت وجود مشکل نسبت به رفع آنها اقدام شود.

عدم جوش دادن قطعات جانبی روی قفسه های انبار

در بسیاری از مواقع، افراد غیر حرفه ای در نصب سیستم های قفسه بندی، به دلایل مختلف قطعات جانبی در بخش های مختلف قفسه ها جوش میدهند. استفاده از قطعات می تواند در حین جوشکاری به سایر بخش های قفسه ها آسیب وارد کند. علاوه براین، تعادل قفسه ها را بر هم خواهد زد و بخش های مختلف قفسه در برابر فشارهای وارد شده از سایر بخش ها مقاومت نخواهند داشت.

رعایت فاصله قفسه از زمین و دیوار

قرار دادن قفسه ها بر روی زمین بدون در نظر گرفتن فاصله مناسب یکی از موارد بسیار رایجی می باشد که می توان ایمنی در قفسه بندی انبار را تحت تاثیر قرار دهد. همیشه باید به این مسئله توجه داشت که به دلایل مختلف ممکن است آب و نم و رطوبت وارد انبار گردد. در این شرایط اگر کالاها بر روی زمین قرار گرفته باشند، خسارت زیادی وارد خواهد شد.

ایمنی در قفسه بندی انبار در چیدمان کالا

پس از انتخاب و نصب بهترین سیستم قفسه بندی انبار، لازم است به موارد مهمی در نحوه چیدمان کالاها توجه گردد. عدم توجه به این موارد خسارت های بسیار زیادی را به همراه دارد که در بسیاری از مواقع جبران ناپذیر خواهند بود. موارد مهم در ایمنی قفسه بندی انبار در مرحله چیدمان کالاها شامل موارد زیر می باشد:

چیدمان یکنواخت کالا در قفسه

ایجاد تعادل و توازن در بخش های مختلف قفسه که در مرحله نصب نیز به آن اشاره شد، در چیدمان کالاها نیز باید مد نظر قرار گیرد. سعی کنید نوعی تعادل در بخش های مختلف قفسه بر اساس وزن کالاها ایجاد کنید. به عبارت دیگر، از قرار دادن کالاهای سنگین در یک طرف قفسه خود داری کنید تا ساختار قفسه ها بهتر حفظ شوند. علاوه براین، بیشتر از حد تحمل قفسه ها در آنها کالا قرار ندهید تا قفسه ها دچار ریزش نشوند.

ایمنی قفسه های انبار

عدم رها کردن کالا توسط لیفتراک

عدم مهارت رانندگان لیفتراک یکی از بزرگترین تهدیدها برای ایمنی قفسه بندی انبارها به شمار می رود. چون در بسیاری از مواقع مشاهده میشود که کالاها قبل از قرار گرفتن روی پالت و قفسه، رها شده و این می تواند باعث لرزش در قفسه ها گردد. علاوه براین، با رها کردن کالاها ممکن است سقوط کنند و خسارت مادی زیادی متحمل خواهد شد. عدم رها کردن کالاها بر روی قفسه و ضربه نزدن به قفسه ها در حین جا به جایی لیفتراک از جمله مواردی هستند که باید به آن توجه ویژه داشت.

استفاده از پالت های مناسب

یکی از مهم ترین کارهایی که در چیدمان کالاها در انبار باید به آن توجه داشت، انتخاب پالت مناسب است. تنوع در پالت ها بسیار زیاد بوده و متناسب با نوع کالا باید بتوانید گزینه مناسب را انتخاب نمایید. عدم توجه به این مساله می تواند منجر به ریزش کالاها از قفسه ها گردد. به عنوان مثال، قرار دادن و چیدمان کالاهایی با بسته بندی کوچک روی پالت های مسطح با اصول ایمنی در قفسه بندی انبار تناسب ندارد و بهتر است از باکس های پالت برای این شرایط استفاده نمایید.

عدم تماس قفسه ها با مواد شیمیایی و خورنده

در برخی از انبارها مواد شیمیایی نگهداری میشوند که برخی از آنها ممکن است خاصیت خورندگی داشته باشند. توجه داشته باشید که علیرغم کیفیت بالای فلزات به کار رفته برای بدنه سازه، تماس با مواد خورنده به مرور می تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشند. در صورت نگهداری از مواد خورنده لازم است حتما در بسته بندی های محکم قرار گیرند تا امکان خروج آنها وجود نداشته باشد.

از دیگر موارد بسیار مهم در افزایش ایمنی قفسه بندی انبارها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • عدم باز و بسته کردن بخش های مختلف قفسه بدون در نظر گرفتن مسائل ایمنی
  • تعیین فاصله مناسب قفسه ها تا دیوارهای جانبی

طراحی، تولید و نصب قفسه بندی انبار

گروه بهین انبار با سالها تجربه در زمینه طراحی، تولید و ساخت انواع سیستم های قفسه بندی انبار، موفق به ارائه محصولات با بالاترین کیفیت شده است. نوع متریال به کار رفته در فرآیند ساخت و همچنین رعایت استانداردهای متعدد در مرحله طراحی قفسه ها در نهایت منجر به تولید سیستم های قفسه بندی کاملا ایمن شده است. کارشناسان بهین انبار از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه آماده ارائه مشاوره رایگان قبل از خرید قفسه های انبار می باشند.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید