دسته قفسه انبار

قفسه بندی انبارها به چند دسته تقسیم می شوند؟

دسته بندی قفسه انبارها بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت گرفته و تنوع بالایی در هر دسته وجود دارد. جنس سازه، شکل و ساختار کلی و نحوه قرار گرفتن آنها بر روی زمین از جمله مواردی هستند که در تعیین دسته های قفسه بندی انبار تاثیر گذار می باشند. بهین انبار؛ تولید کننده سیستم قفسه بندی انبار با تنوع بسیار بالا، در ادامه به معرفی انواع دسته قفسه انبار پرداخته و ویژگی های آنها را بررسی خواهد نمود.

انواع دسته قفسه انبار

در حالت کلی می توان دسته های قفسه بندی انبار را با توجه به نحوه قرار گرفتن آنها بر روی زمین به دو گروه کلی تقسیم بندی نمود که عبارتند از قفسه بندی ثابت و فلزی و قفسه بندی متحرک. هر یک از این دو گروه دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده و محصولات متعددی را در زیرمجموعه خود قرار داده اند

دسته بندی قفسه ثابت فلزی

همان طور که از نام این گروه از قفسه های انبار مشخص است، سازه و بدنه آنها از فلز بوده و مقاومت بالایی در برابر ضربه و تحمل وزن دارند. این دسته قفسه های انبار با اتصالات مخصوص بر روی زمین محکم و ثابت شده و امکان جا به جایی آنها وجود ندارد. این قفسه ها به دلیل ثابت شدن بر روی زمین، بسیار مقاوم بوده و در اثر برخورد با لیفتراک احتمال ریزش آنها بسیار کم می باشد. از جمله قفسه های انبار که می توان آنها را در این گروه قرار داد عبارتند از:

قفسه بندی پالت راک

قفسه بندی پالت راک از کاربردی ترین دسته قفسه های موجود برای انبارهای بزرگ و صنعتی می باشد که تحمل بسیار بالایی در برابر وزن سنگین کالاها دارند. این قفسه ها به صورت چند طبقه بوده و باعث میشوند تا از فضای داخلی انبار از کف تا سقف استفاده بهینه نمود. با توجه به اینکه چیدمان محصولات و کالاها توسط لیفتراک صورت میگیرد، در نتیجه لازم است برای تردد آنها فاصله مناسبی را به عنوان راهرو بین هر ردیف از قفسه های پالت راک تعیین کرد. این قفسه ها کاربرد گسترده ای در انبارهای نگهداری قطعات یدکی، سرداخانه مواد غذایی و کارگاه ها و تولیدی های بزرگ دارند.

قفسه بندی پانل راک

پانل راک یا بالکی راک از دیگر انواع سیستم های قفسه بندی می باشد که در دسته قفسه های ثابت فلزی قرار داشته و به صورت چند طبقه و ردیفی در انبارهای بزرگ و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. از مهم ترین ویژگی های این قفسه ها، وجود پله در بین طبقات می باشد که امکان تردد انسان را در آنها آسان می کند. با توجه به ساختار کلی این دسته قفسه بندی انبار، چیدمان کالاها توسط اپراتورهای انسانی صورت می گیرد و به همین دلیل بیشتر برای انبار کالاها نیمه سنگین مورد استفاده قرار میگیرد.

دسته بندی قفسه انبار

قفسه بندی بازویی

در انبار کارخانجات و فروشگاه های لوله و اتصالات، میلگرد، فرش، موکت و کالاهای مشابه، از قفسه بندی کانتی لور یا قفسه بندی بازویی استفاده میشود. در این دسته قفسه بندی انبار ستون جلویی قفسه ها حذف میشود و شرایط برای چیدمان این قبیل کالاها فراهم می گردد. با حذف ستون جلویی قفسه ها امکان چیدمان و برداشت اقلام با ساختار استوانه ای یا رول بسیار آسان خواهد بود.

قفسه بندی مشبک

قفسه بندی مشبک از قدیمی ترین انواع قفسه های انبار می باشد که در فروشگاه ها، کتابخانه، گلخانه، سوپرمارکت ها و بسیاری از مکان های دیگر مورد استفاده قرار میگیرند. این قبیل قفسه ها مقاومت نسبتا خوبی در برابر وزن کالاها دارند و بیشتر برای چیدمان کالاهایی با اندازه متوسط مورد استفاده قرار میگیرند. با توجه به چند طبقه بودن این قفسه ها، چیدمان پرونده، کتاب و کالاهایی با وزن سبک براحتی صورت میگیرد.

قفسه بندی نیم طبقه

در انبارهایی که با محدودیت فضا مواجه بوده و لازم است بخش اداری با انبار تلفیق گردد، قفسه بندی نیم طبقه یکی از گزینه های بسیار مناسب می باشد. قفسه بندی نیم طبقه در دسته قفسه های ثابت و فلزی انبار قرار گرفته اند که باعث میشوند بدون نیاز به ساخت و ساز و استفاده از مصالح ساختمانی، بتوان یک طبقه را برای بخش اداری انبار اختصاص داد. این قفسه ها دارای بدنه فلزی بسیار مقاومی بوده و تا 2000 کیلوگرم تحمل وزن دارند.

از دیگر انواع قفسه بندی های انبار که در دسته قفسه های ثابت قرار دارند می توان به قفسه بندی خودراهرو، قفسه بندی راهرو باریک اشاره نمود. این قفسه ها همگی دارای بدنه و اتصالات فلزی هستند و در برابر خوردگی، ضربه و وزن سنگین کالاها و همچنین تابش نور و شرایط دمایی مختلف کاملا مقاوم هستند.

انواع قفسه بندی انبار

دسته بندی قفسه متحرک

قفسه های متحرک یکی از گزینه های بسیار کاربردی برای محیط هایی می باشد که با محدودیت فضای داخلی انبار مواجه هستند و همان طور که از نامشان مشخص است، راهرو و فاصله بین ردیف ها به صورت متحرک تعیین میشود. این دسته قفسه بیشتر برای بایگانی ادارات و سازمان ها و همچنین انبار فروشگاه ها و هایپرمارکت ها استفاده میشود. در قفسه بندی متحرک، ردیف ها بر روی شاسی متحرک قرار گرفته و به کمک دنده و زنجیر در جهت مورد نظر حرکت می کنند. از دیگر قفسه بندی هایی که در دسته قفسه متحرک قرار میگیرند می توان به قفسه بندی خود برگشت، قفسه بندی خود جریان و قفسه بندی خود تغذیه اشاره نمود.

قفسه بندی فروشگاهی

این قفسه ها برای نگهداری و چیدمان کالاها و اقلام مختلف در فروشگاه ها و هایپرمارکت ها مورد استفاده قرار میگیرند. از رایج ترین قفسه های فروشگاهی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قفسه بندی یک طرفه
 • قفسه بندی دو طرفه
 • قفسه بندی نیم گرد انتهایی
 • قفسه بندی گرد
 • قفسه بندی خود ایستا
 • قفسه بندی سنگین فروشگاهی

هر یک از این مدل قفسه ها در بخش های مختلفی از فروشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند. از جمله موارد کاربرد قفسه های فروشگاهی فوق می توان به چیدمان میوه و سبزیجات، چیدمان نان، مواد غذایی، آجیل و خشکبار و لوازم خانگی سبک و سنگین اشاره نمود. به این قفسه ها همچنین قفسه بندی سوپرمارکتی نیز گفته میشود.

قفسه بندی سردخانه ای

همان طور که از نام این قفسه ها مشخص است، در محیط های سردخانه ای و برای نگهداری از مواد غذایی و میوه و سبزیجات کاربرد دارند. قفسه بندی سردخانه ای چند طبقه و تمام فلزی بوده و کفپوش های به کار رفته در آنها پانل های پانچ شده با ضخامت 1.5 میلیمتر می باشند.

قفسه بندی اداری یا دفتری

این قفسه ها برای نگهداری از اسناد و مدارک در سازمان ها و ادارات استفاده میشوند که در گروه قفسه های پیچ و مهره ای قرار گرفته اند. قفسه بندی اداری از قاب های فلزی نسبتا مقاوم تشکیل شده اند که در برابر وزن سنگین کتاب های قرار گرفته بر روی آنها، مقاومت مناسبی دارند. از جمله تجهیزات این قفسه ها می توان بع بازو، کفه، کلیپ تکیه گاه کفه و ستون اشاره نمود. مهم ترین کاربرد این قفسه ها، در کتابخانه ها و بایگانی ادارات و همچنین فروشگاه های لوازم خانگی اشاره نمود.

کدام دسته قفسه برای انبار مناسب است؟

تنوع در سیستم های قفسه بندی بسیار زیاد بوده و علاوه تقسیم بندی آنها بر اساس نحوه قرار گرفتن روی زمین، می توان گروه بندی های مختلفی را برای آنها در نظر گرفت. به عنوان مثال، می توان دسته قفسه های انبار را به صورت زیر معرفی کرد:

 • قفسه بندی کفپوش دار
 • قفسه بندی پالت دار
 • قفسه بندی فروشگاهی
 • قفسه بندی اداری

در انتخاب هر یک از این دسته قفسه ها برای انبار و محیط مورد نظر، لازم است به چند نکته توجه شود:

 • با توجه به شکل و ساختار کلی کالاها قفسه های مناسب انتخاب کنید
 • به فضای داخلی انبار در انتخاب دسته قفسه بندی توجه داشته باشید. در فضاهای اداری که با مشکل کمبود فضا مواجه هستند، قفسه بندی متحرک بهتر از نوع ثابت خواهد بود.
 • به ویژگی های هر یک از دسته های قفسه بندی انبار توجه داشته باشید و بر همین اساس گزینه مناسب را انتخاب نمایید. نوع کفپوش، ساختار کلی سازه، فاصله مورد نیاز بین راهروها، نحوه چیدمان کالاها و غیره همگی به دقت بررسی گردند.

طراحی و تولید قفسه بندی ثابت و متحرک

گروه بهین انبار از باسابقه ترین تیم ها در زمینه طراحی و تولید سیستم های قفسه بندی می باشد که تنوع بالایی در محصولات آن وجود دارد. مجموعه محصولات بهین انبار را می توان در دسته قفسه های ثابت و متحرک تقسیم بندی نمود که هر یک دارای زیرمجموعه هایی هستند. برای اطلاع از ویژگی های هر یک از سیستم های قفسه بندی می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با کارشناسان بهین انبار در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید