قفسه بندی متحرک انبار

قفسه بندی متحرک فلزی (قفسه بایگانی اداری ریلی)

قفسه بندی متحرک یا Mobile Racking System از مجموعه تجهیزات انبارداری می باشد که در گروه قفسه های فلزی سبک قرار داشته و بیشترین استفاده از فضای داخلی انبار را به همراه دارد. در این نوع قفسه بندی تمام ردیف ها بر روی یک شاسی متحرک نصب شده و هیچ راهرویی بین آن ها وجود ندارد. در مواقع لزوم فرمان و دنده زنجیر متصل به شاسی متحرک منجر به حرکت ردیف ها و ایجاد راهرو بین آنها می گردد. بهین انبار تولیدکننده قفسه بندی متحرک در اندازه و ابعاد و طبقات مختلف می باشد که با توجه به شرایط انبار و وزن و نوع اقلام قابل ذخیره در پالت ها تمام مراحل طراحی، تولید و نصب و اجرای این سیستم قفسه بندی انبار صورت میگیرد. در ادامه راهنمای جامعی شامل کاربرد قفسه بندی پویا و ویژگی های این نوع قفسه بندی را ارائه خواهیم داد.

کاربرد قفسه بندی متحرک

با توجه به استفاده حداکثری از فشای داخلی انبار و سالن های ذخیره سازی محصولات و اقلام مختلف، قفسه بندی پویا کاربرد گسترده ای دارد. به عنوان مثال از جمله کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از قفسه بندی پویا در بایگانی ادارات و سازمان ها
 • استفاده از Mobile Racking System در انبارها نگهداری ابزارآلات و قطعات یدکی با وزن سبک
 • انبار فروشگاه ها و هایپرمارکت ها

در حالت کلی این سیستم قفسه بندی برای سالن و سوله هایی کاربرد دارد که با کمبود فضا مواجه بوده و هدف ذخیره سازی تعداد بیشتر محصولات و اقلامی با وزن سبک می باشد.

سیستم قفسه بندی متحرک

ویژگی های قفسه بندی متحرک

از مهم ترین ویژگی های قفسه بندی پویا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در این سیستم قفسه بندی تنها به یک راهرو برای دسترسی به ردیف ها وجود دارد و فاصله بین ردیف ها حذف می گردد. در نتیجه استفاده از فضای داخلی انبار به 200 درصد افزایش پیدا میکند
 • هر یک از ردیف ها بر روی شاسی متحرک نصب شده و با فرمان و دنده زنجیر در جهت مورد نظر حرکت می کنند
 • ارتفاع، عرض دهانه و عمق پالت ها با توجه به نوع و اندازه اقلام متغییر می باشد
 • تعداد طبقات و ارتفاع قفسه بندی با توجه به شرایط سالن و نوع و اندازه اقلام متغییر می باشد
 • برای افزایش استقامت قفسه ها مهاربندهای ضربدری به قاب متصل میشوند
 • جا به جایی و چیدمان محصولات در پالت ها توسط اپراتور انسانی و لیفتراک صورت می گیرد
 • جهت دسترسی به محصولات در هر ردیف، امکان جا به جایی ردیف ها و ایجاد راهرو در مجاور ردیف قفسه وجود دارد

قفسه متحرک انبار

قفسه بندی متحرک چیست؟

همان طور که از نام این سیستم قفسه بندی مشخص است، ردیف های آن قابلیت جا به جایی داشته و راهرو دسترسی به کالا و مواد چیدمان شده در قفسه ها با امکان جا به جایی ردیف ها به یک راهرو کاهش پیدا می کند. برای پیاده سازی و اجرای قفسه بندی متحرک، مجموعه ای از پالت های متصل شده به قاب محکم و مقاوم، بر روی شاسی متحرک نصب میشوند. نیروی لازم جهت جا به جایی ردیف ها برای ایجاد راهرو و فضای تردد در میان آنها توسط فرمان و دنده زنجیر تامین می گردد. پیاده سازی و اجرای این سیستم قفسه بندی در نهایت باعث میشود تا تنها یا راهرو در انبار وجود داشته و فضای کاربردی برای ذخیره سازی کالاها تا 200 درصد نسبت به قفسه های ثابت افزایش پیدا کند. از رایج ترین انواع قفسه بندی پویا یا متحرک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قفسه بندی خود جریان
 • قفسه بندی خود برگشت
 • قفسه بندی بایگانی متحرک
 • قفسه بندی خود تغذیه

قفسه انبار متحرک

انواع قفسه بندی متحرک

از رایج ترین انواع قفسه های متحرک که دارای کاربردهای گوناگونی می باشند می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

قفسه ریلی مکانیکی

قفسه ریلی مکانیکی از نمونه تجهیزات بسیار کاربردی در محیط های اداری و سازمان ها می باشد که راهروهای اضافه بین ردیف های قفسه ها حذف شده و به همین دلیل راندمان و بهره وری محیط انبار را چند برابر افزایش می دهند. از مهم ترین دلایل برای استفاده از کمد ریلی مکانیکی می توان به ظرفیت بسیار بالا، چیدمان و نظم و دسترسی بهتر و راحت تر به اسناد و اقلام قرار گرفته در هر ردیف و همچنین مقاومت بالا در برابر وزن و ضربه اشاره نمود. این قفسه ها بر اساس نیاز مشتری طراحی و تولید شده و در برخی از آنها ارتفاع طبقات قابل تنظیم می باشد.

از جمله تجهیزات و قطعات به کار رفته در قفسه های ریلی مکانیکی می توان به گیربکس، شاسی، فرمان و زنجیر و همچنین چرخ دنده و کاورهای فلزی اشاره نمود که باعث میشوند تا جا به جایی ردیف ها نیاز به نیروی کمی داشته و توسط اپراتور انسانی قابل انجام باشد.

قفسه ریلی متحرک چند منظوره

نوع دیگری از قفسه های متحرک که بیشتر برای فروشگاه ها و مغازه ها می توان از آنها استفاده نمود، قفسه ریلی متحرک چند منظوره می باشد. همان طور که از نام این نوع قفسه مشخص است، کالاها و اقلام قابل چیدمان در ردیف ها و طبقات مختلف آن می توانند از نظر اندازه و ابعاد و وزن با هم متفاوت باشند. به عنوان مثال، در کمد ریلی متحرک چند منظوره می توان لباس، کیف و کقش و وسایل بزرگ و کوچک را در ردیف های مختلف قرار داد. علاوه بر انبار فروشگاه ها و مغازه ها، همچنین می توان از این قفسه ها در ادارات و سازمان ها و بخش های بایگانی نیز استفاده نمود و اقلام کوچک و بزرگ را در آنها نگهداری نمود.

با توجه به نحوه طراحی و اختصاص دادن ردیف ها و طبقات مختلف و جدا از هم، قفسه های ریلی متحرک چند منظوره را می توان کدگذاری نمود تا نه تنها دسترسی به اقلام هر ردیف آسان باشد، بلکه انبار گردانی نیز کاملا مکانیزه انجام شود. از جمله کاربردهای این قفسه ها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • چیدمان قفسه ها و زونکن های اداری در واحدهای بایگانی
 • چدمان کارتن وسایل مختلف سازمان ها و ادارات و شرکت های بزرگ و کوچک و کد گذاری هر یک
 • چیدمان اقلام مختلف از قبیل لباس، کیفی و کفش در فروشگاه ها و مغازه های بزرگ و کوچک

قفسه ریلی متحرک

طراحی قفسه های ریلی متحرک به گونه ای می باشد که ردیف ها بر روی شاسی قرار گرفته و جا به جایی آنها به کمک زنجیرهای مقاوم فلزی انجام میشود. این قفسه ها دارای بدنه فلزی بوده و در برابر وزن سنگین مقاومت بالایی دارند و به همین دلیل می توان از آنها برای نگهداری از حجم زیادی از پرونده ها و زونکن های ادارات استفاده نمود. در طراحی قفسه ریلی متحرک اجزای مختلفی استفاده میشود از قبیل ستون، سیستم گیربکس، شاسی، درب و قفل مرکزی، سینی فلزی برای هر طبقه، فرمان آلومینیومی برای حرکت دادن ردیف ها، چرخ قفسه، پل های نگهداری که مقاومت طبقات را افزایش می دهند و همچنین کاور فلزی که قسمت پشت و جلوی قفسه را در بر میگیرند. از مهم ترین مزایای این قفسه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قابلیت کد گذاری پرونده ها و اقلام موجود در هر ردیف و طبقه
 • ایجاد نظم در محیط
 • دسترسی آسان به اقلام موجود در هر قفسه ریلی متحرک
 • استفاده بهینه از فضا و چیدمان کالا و اقلام بیشتر در مقایسه با قفسه های ثابت
 • امنیت بالا قفل مرکزی در نظر گرفته شده برای ممانعت از دسترسی به پرونده ها و موارد بایگانی شده
 • جا به جایی آسان ردیف ها

کمد ریلی متحرک

از مهم ترین ویژگی های این قفسه ها می توان به متحرک بودن ریل ها و همچنین استفاده از کاور برای پشت و جلوی آن اشاره نمود، به طوریکه امکان مشاهده فضای داخل کمد در حالت عادی وجود ندارد. به همین دلیل نظم خوبی در محیط ایجاد شده و جلوه بهتری نیز فراهم می گردد. علاوه براین، استفاده از کاور در این قفسه ها باع افزایش امنیت میشود و دسترسی به پرونده های مهم که در ادارات بایگانی میشوند برای افراد غریبه و غیر مجاز امکان پذیر نخواهد بود. در کمد ریلی متحرک تمام اجزای موجود در بخش های مختلف آن فلزی بوده و در صورتیکه از متریال با کیفیت تولید شده باشند در نهایت منجر به افزایش طول عمر آنها خواهند شد.

نکته مهم درباره این گروه از قفسه های متحرک این است که مقاومت آنها به اندازه قفسه های ثابت نبوده و به همین دلیل نمی توان از آنها برای نگهداری اقلام با وزن سنگین استفاده نمود تا فشار زیادی به طبقات مختلف آن وارد نشود.

قفسه ریلی بایگانی

قفسه های غلتکی یا سیستم های ریلی بایگانی که در ادارات و سازمان ها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند، به دلیل نوع طراحی آنها و حذف راهروهای اضافه بین ردیف ها، تا 80 درصد بهره وری از فضا را افزایش می دهند. این قفسه ها به چند دلیل مهم در بخش بایگانی مورد استفاده قرار میگیرند که عبارتند از:

 • جلوگیری از دسترسی آسان به پرونده های قرار گرفته در قفسه ها
 • ممانعت از ورود گرد و غبار، نم و رطوبت و همچنین حشرات مختلف به درون قفسه ها و جلوگیری از آسیب وارد شده به برگه ها و اسناد موجود در آنها
 • طبقه بندی آسان بر اساس تاریخ سایر فاکتورها و ثبت آن در سیستم و مکانیزه شده سیستم بایگانی ادارات و سازمان ها

نکته مهم درباره این قفسه ها اینکه، در حال حاضر نمونه های بسیار پیشرفته ای از آنها نیز طراحی و تولید میشوند که برای جا به جایی ردیف ها نیاز به نیروی دست انسان نمی باشد. قفسه های ریلی بایگانی برقی و الکترونیکی در سازمان های بزرگ کاربرد دارند و امنیت در آنها بسیار بالا می باشد. قفسه های الکترونیکی ریلی بایگانی را می توان به سیستم RFID مجهز نمود تا دسترسی به اقلام موجود در قفسه تنها برای افراد مجاز امکان پذیر باشد.

قفسه های ریلی بایگانی را می توان بر اساس تعداد پرونده ها و میزان بزرگی اداره و سازمان مورد نظر در تعداد طبقات مختلف تهیه نمود. توجه داشته باشید که این قفسه ها باید با متریال های مقاوم و بر اساس استانداردها طراحی و تولید شوند تا کیفیت، زیبایی و امنیت را با هم ارائه دهند.

مزایای استفاده از قفسه بندی متحرک

با انتخاب قفسه های متحرک برای محیط های بایگانی و سازمان ها از مزایای متعددی بهره مند خواهید شد که برخی از آنها عبارتند از:

 • استفاده بهینه از فضا و بهره وری تا بیش از 50 درصد
 • ایجاد نظم بهتر برای دسترسی آسان به اسناد و مدارک و پرونده ها
 • پنهان سازی اسناد و مدارک از دید عموم

قیمت قفسه بندی متحرک

قیمت سیستم های قفسه بندی متحرک با توجه به نوع آنها و همچنین اندازه و ابعاد در نظر گرفته شده برای قفسه و متریال به کار رفته در بدنه و سایر بخش ها و قطعات موجود در آنها تعیین میشود. برای استعلام قیمت این تجهیزات می توانید با گروه بهین انبار تماس بگیرید.

طراحی و ساخت قفسه بندی متحرک

گروه بهین انبار با بیش از 10 سابقه فعالیت، طراحی و تولید و اجرای انواع سیستم های قفسه بندی پویا از قبیل قفسه بندی بایگانی متحرک، خود تغذیه، خود برگشت و خود جریان را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. هر یک از محصولات این مجموعه با توجه به شرایط محیط مورد نظر و وزن اقلام موجود در قفسه ها و حجم آنها طراحی و تولید شده و کاملا منحصر به فرد می باشند. کارشناسان گروه بهین انبار از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه آماده ارائه مشاوره رایگان قبل از خرید انواع قفسه بندی متحرک می باشند.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان بخش فروش بهین انبار آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند…

محصولات مرتبط

محصول مشابه وجود ندارد!

مطالب آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست