قفسه بندی فروشگاهی

قفسه بندی فروشگاهی

قفسه بندی فروشگاهی از ضروری ترین تجهیزات مورد استفاده در فروشگاه ها، هایپرمارکت و سوپرمارکت و مغازه های بزرگ و کوچک می بد که تنوع بسیار زیادی دارند. این گروه از قفسه ها نه تنها تاثیر بسزایی بر نظم موجود در محیط دارد، بلکه دسترسی به هر یک از اقلام را آسان تر می کند که در نهایت منجر به رضایت بیشتر مشتری و افزایش فروش خواهد شد. به طوریکه در حال حاضر تصور فروشگاه ها بدون این گروه از قفسه ها تقریبا غیر قابل ممکن است. بهین انبار؛ تولید کننده انواع قفسه بندی انبار در ادامه به ویژگی های مختلف هر یک از قفسه های دو طرفه، یک طرفه، دیواری و خود ایستا، گرد و استندهای حبوبات و نان و آجیل خواهد پرداخت.

انواع قفسه بندی فروشگاهی

قفسه های مورد استفاده در فروشگاه های بزرگ و کوچک را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی گروه بندی نمود. به عنوان مثال بر اساس ساختار و شکل و محل قرار گرفتن آنها در گروه های زیر دسته بندی میشوند:

قفسه بندی فروشگاهی یک طرفه دیواری

در سالن فروشگاه ها قفسه ها در بخش های مختلفی قرار میگیرند که از مهم ترین آنها، دیوارهای چپ و راست می باشد. قفسه هایی که در دو طرف فروشگاه قرار گرفته و یک طرف آنها به دیوار متصل می باشد اصطلاحا به قفسه بندی یک طرفه دیواری شناخته شده هستند. این قفسه ها به دلیل اینکه به دیوار متصل هستند، مقاومت بالایی دارند اما امکان چیدمان کالا در هر دو طرف آنها وجود ندارد و به همین دلیل ظرفیت کمی دارند. از دیگر ویژگی های قفسه های یک طرفه دیواری فروشگاه ها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • تعداد طبقات و ارتفاع هر ردیف با توجه به نوع کالا و اندازه و ابعاد آن قابل تنظیم می باشد.
 • به منظور جلوگیری از ریزش کالاهای موجود در هر طبقه امکان نصب گارد و حفاظ در مقابل آن وجود دارد
 • با توجه اینکه بدنه آنها از ورق های فلزی مقاوم می باشد، به همین دلیل قابلیت تحمل وزن در آنها بالا می باشد.
 • به دلیل اتصال با پیچ به دیوار و محکم شدن اتصالات، امکان ریزش آنها در صورت برخورد با چرخ فروشگاه پایین می باشد.

قفسه فروشگاهی یک طرفه خود ایستا

نوع دیگری از قفسه های فروشگاهی که شباهت زیادی با قفسه های یک طرفه دیواری دارند، دارای پایه های فلزی محکم بوده و روی زمین قرار میگیرند. این قفسه ها با نام قفسه فروشگاهی یک طرفه خود ایستا شناخته شده می باشند و چند مزیت مهم دارند که عبارتند از:

 • با توجه به عدم اتصال قفسه به دیوار، جا به جایی و تغییر چیدمان آنها در سالن فروشگاه آسان می باشد.
 • مانند قفسه های دیواری، ارتفاع و تعداد طبقات در این قفسه ها با توجه به شرایط موجود در سالن و نوع و تعداد کالاها قابل تنظیم می باشد.
 • پایه های فلزی این قفسه ها باعث میشود تا کفی قفسه از زمین فاصله داشته و به همین دلیل شستشوی سالن فروشگاه به آسانی امکان پذیر خواهد بود.

قفسه فروشگاهی دو طرفه

به جز ردیف های کناری در سالن فروشگاه، در سایر بخش ها از قفسه هایی استفاده میشود که امکان چیدمان کالا در هر دو طرف آنها وجود دارد. این قفسه ها چند ویژگی و مزیت مهم دارند که عبارتند از:

 • با توجه به چیدمان کالا و اقلام مختلف در دو طرف قفسه، بهره وری از سالن فروشگاه با قفسه های دو طرفه تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.
 • قفسه های دو طرفه دارای پایه های فلزی بسیار مقاوم می باشند و قدرت تحمل وزن در آنها نیز زیاد است.
 • جا به جایی و نصب این قفسه ها بسیار آسان بوده و در کمترین زمان اجرا میشوند.
 • با توجه به شرایط وجود در فروشگاه امکان نورپردازی در بخش های مختلف این قفسه ها وجود دارد.

قفسه بندی فروشگاهی دو طرفه

قفسه بندی نیم گرد انتهایی

به منظور چیدمان مواد غذایی یا کالاهای مختلف در قفسه های یک طرفه و افزایش بهره وری ، در دو انتهای آنها از قفسه های نیم گرد استفاده میشود. این قفسه ها دارای ساختاری نیم دایره ای بوده و از پشت به انتهای قفسه های دو طرفه متصل می شوند. از جملخ موارد کاربرد این قفسه ها می توان به چیدمان کالاهای دارای تخفیف یا معرفی نوع ویژه ای از کالاها اشاره نمود.

قفسه فروشگاهی گرد

در سایر بخش های فروشگاه ها که امکان نصب قفسه های دو طرفه و نیم گرد وجود ندارد، می توان از قفسه های گرد استفاده نمود. این قفسه ها در ابعاد مختلفی تولید شده و با توجه به میزان فضای خالی موجود در سالن می توان از آنها استفاده نمود. در اغلب فروشگاه های مواد غذایی از این قفسه ها برای چیدمان قوطی های گرد از قبیل رب گوجه فرنگی، عسل و چای و موارد مشابه استفاده میشود که جلوه و نظم خوبی را در محیط ایجاد می کنند. لازم به ذکر است که این قفسه ها با میله فلزی بسیار مقاوم قرار گرفته در وسط به چند طبقه قابل اجرا نیز می باشند.

قفسه فروشگاهی سنگین

با توجه به جنس ورقه های به کار رفته برای ساخت قفسه ها، میزان تحمل وزن در آنها با هم متفاوت می باشد. به همین دلیل قفسه های مورد استفاده در فروشگاه های مواد غذایی و لوازم تحریر با آنچه که برای مغازه های فروش ابزارآلات و قطعات یدکی استفاده میشود از نظر میزان مقاومت و استحکام با هم تفاوت زیادی دارند. به نوع خاصی از قفسه های فلزی که بدنه مقاومی داشته و تحمل وزن در آنها زیاد است، قفسه سنگین فروشگاهی گفته میشود.

استند حبوبات و آجیل

ارائه حبوبات و آجیل در فروشگاه ها به شیوه های مختلفی می باشد و برخی در پاکت های کاغذی یا پلاستیکی بسته بندی شده و در برخی از مواقع نیز به صورت فله ای به فروش می رسند. به قفسه هایی که برای ارائه حبوبات و آجیل به صورت فله استفاده میشوند، استند آجیل گفته میشود که هر بخش دارای جداره و دیواره بلند می باشد تا از مخلوط شدن دو باکس کنار هم جلوگیری شود. این گروه از قفسه ها دارای جنس های مختلفی می باشند و مطابق با نوع دکوراسیون مورد نظر می توان از انواع استندهای فلزی و چوبی و پلاستیکی مقاوم انتخاب کرد.

استند ادویه جات

ادویه جات بسته بندی شده در پاکت های پلاستیکی که در لبه آنها سوراخ کوچکی موجود می باشد، در فروشگاه ها بر روی استندهای مخصوصی قرار میگیرند. این استندها دارای بازوهای فلزی نزدیک به هم می باشند و بسته های ادویه بر روی بازوها به ترتیب قرار میگیرد. استفاده از استند ادویه جات باعث میشود تا گروه بندی ادویه جات بهتر انجام شود و چیدمان و جا به جایی آنها نیز برای مشتری آسان باشد.

کاربرد قفسه های فروشگاهی

همان طور که اشاره شد این قفسه ها تنوع زیادی دارند و به همین دلیل در محیط های تجاری و فروشگاهی مختلفی می توان از آنها استفاده نمود. از جمله موارد کاربرد قفسه های فروشگاهی می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست