قفسه بندی خود راهرو

قفسه بندی خود راهرو (درایوین)

قفسه بندی خود راهرو یا shelving hallway یکی از پرکاربردترین قفسه ثابت فلزی و سنگین می باشد که در کارخانجات و انبارهای بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد. مهم ترین ویژگی در قفسه های خود راهرو، حذف راهروهای متعدد در سایر انواع قفسه بندی و استفاده حداکثری از فضای انبار و سالن می باشد. گروه بهین انبار تولید کننده قفسه خود راهرو و سایر قفسه های فلزی سنگین و سبک می باشد که طراحی و تولید و ساخت درایوین (Drive In racking) را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. با توجه به کاربرد زیاد و بازدهی مناسب این سیستم قفسه بندی انبار، در ادامه راهنمای جامعی شامل کاربرد قفسه بندی درایوین، ویژگی ها و اجزای قفسه بندی خود راهرو را ارائه خواهیم داد.

مشخصات فنی قفسه خود راهرو

ابعاد قفسه بندی خود راهرو

از مهم ترین فاکتورهایی که لازم است برای انتخاب و خرید قفسه های خودراهرو در نظر داشته باشید، ابعاد آن می باشد که تنوع بالایی در آنها وجود دارد. ابعاد بخش های مختلف این قفسه ها به صورت زیر می باشند:

 • ارتفاع این قفسه ها 200 تا 1000 سانتی متر بوده که متناسب با ارتفاع سالن انبار و همچنین نوع کالاها تنظیم می گردد.
 • دهانه این قفسه ها متناسب با نوع و اندازه پالت های مورد نظر مشتری در بازه 135 تا 150 سانتی متر قابل تغییر می باشد.
 • عمق قفسه های خود راهرو بر اساس تعداد پالت ها تعیین می گردد که در محصولات بهین انبار از 2 تا 8 پالت قابل نگهداری می باشند.

کاربرد قفسه بندی خود راهرو

یکی از اصلی ترین مزایای استفاده از سیستم های قفسه بندی خود راهرو، حذف راهروهای غیر ضروری در میان قفسه ها و افزایش انبار برای ذخیره سازی محصولات می باشد. به همین خاطر، از این نوع سیستم قفسه بندی می توان در محیط های بزرگ و صنعتی استفاده نمود که وزن محصولات سنگین بوده و چیدمان آنها توسط لیفتراک صورت میگیرد. از جمله کاربردهای قفسه بندی درایوین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درایوین (Drive In racking) برای انبار مواد غذایی و سردخانه ها
 • استفاده از سیستم قفسه بندی درایوین در کارخانجات بزرگ صنعتی
 • سالن و انبار کالاهای سنگین و بزرگ

قفسه خود راهرو (درایوین)

ویژگی های قفسه بندی خود راهرو

با توجه به حذف راهروها بین قاب های متشکل شده از پالت های چند طبقه، در سیستم قفسه بندی خود راهرو ویژگی های منحصر به فردی وجود دارد که عبارتند از:

 • حذف راهروها و استفاده حداکثری از فضای سالن و انبار
 • چیدمان محصولات در پالت ها توسط لیفتراک
 • قابلیت نگهداری محصولات با وزن حداکثر 2000 کیلوگرم در هر پالت
 • سیستم چیدمان و برداشت محصولات بر اساس LIFO (آخرین محصولات زودتر از سایر محصولات خارج میشود)
 • قابلیت برداشت محصولات بر اساس FIFO با توجه به نوع محصولات و شرایط انبار در صورت نیاز
 • قابلیت افزایش ارتفاع قفسه ها تا 12 متر
 • امنیت و استقامت بالا قفسه بندی خود راهرو نسبت به سایر انواع قفسه ها
 • قابلیت طراحی دهانه قفسه ها بین 150 تا 200 سانتی متر
 • قابلیت اختصاص دادن عمق قاب بین 60 تا 120 سانتی متر
 • افزایش تراکم پالت های بار تا 70 درصد بیشتر نسبت به سطح
 • قابلیت نصب گاردریل در راهروها برای عبور و مرور راحت لیفتراک
 • کاهش هزینه های نگهداری نسبت به سایر انواع سیستم های قفسه بندی

قفسه بندی خود راهرو چیست؟

سیستم قفسه بندی خود راهرو یا درایوین (shelving hallway) از مجموعه تجهیزات انبارداری در محیط های صنعتی می باشد که در گروه قفسه های فلزی و سنگین قرار گرفته است. ساختار و نحوه چیدمان قفسه ها در این سیستم قفسه بندی به این صورت است که پالت های طبقاتی در راهروهایی به دهانه 135 تا 150 سانتی متر قرار گرفته و محصولات توسط لیفتراک و بالا بر به ترتیب از انتهایی ترین بخش راهرو تا ابتدای آن چیده میشود. پس از چیدمان هر یک از محصولات، لیفتراک با دنده عقب از راهرو خارج شده و چیدمان را مجدد تکرار می کند. با توجه به نحوه قرار گرفتن محصولات در این راهروها، خروجی آنها بر اساس FIFO می باشد. به عبارت دیگر، محصولاتی ابتدا از راهرو خارج میشوند که دیرتر از سایرین چیده شده باشند. به همین خاطر است که این نوع سیستم چیدمان بیشتر برای محصولاتی کاربرد دارد که دارای تاریخ انقضا نمی باشند.

در کارخانجات مواد غذایی و داروسازی و سایر محصولاتی که تاریخ انقضا برای محصولات تعریف میشود، چیدمان و سیستم خروجی قفسه بندی خود راهرو بر اساس FIFO اجرا می گردد. به عبارت دیگر، اولین محصول قرار گرفته در راهرو پالت ها، اولین خروجی از این سیستم می باشند.

قفسه بندی خود راهرو چیست

با توجه به حذف راهروها و استحکام بسیار بالای پالت ها، در این قفسه ها امکان نگهداری محصولاتی با وزن بیش از 1000 کیلوگرم وجود دارد. البته با توجه به نوع محصولات می توان ساختار قفسه ها را به گونه ای طراحی نمود که امکان نگهداری از محصولاتی با وزن 3000 کیلوگرم را نیز دارا باشند. در ساختار این سیستم قفسه بندی اجزای مهمی وجود دارند که عبارتند از:

قاب درایوین (Drive In racking)

با توجه به وزن سنگین محصولات قابل نگهداری در قفسه بندی خود راهرو، قاب این قفسه ها اهمیت بسیار زیادی داشته و تاثیر زیادی بر استحکام و امنیت آنها دارد. علاوه بر انتخاب جنس مناسب برای قاب، مهاربندهای مورب و ضربدری بر روی آن نصب میگردد.

ستون قفسه

به منظور افزایش امنیت و استحکام قاب، در طراحی و ساخت قفسه بندی خود راهرو ستون های مستحکمی در نظر گرفته میشود. این ستون ها در نهایت توسط کفی ستون به زمین متصل می گردند که منجر به افزایش مقاومت قاب ها می گردد.

مهاربندهای قفسه بندی درایوین

در ساختار این نوع سیستم قفسه بندی، مهاربندهای متعددی مورد استفاده قرار میگیرد که شامل موارد زیر می باشد:

 • بازوی خاص و پیچ و مهره ای سقف به همراه اتصالات مهاربندها
 • مهاربند ضربدری و پیچ و مهره ای در سقف
 • بازوی خاص و پیچ و مهره ای در پشت
 • رابط بین قاب با استفاده از ریل
 • کفی ستون دو تکه و خاص
 • رول بولت مخصوص متناسب با ارتفاع سیستم

قفسه خود راهرو 02

قیمت قفسه بندی خودراهرو

قیمت قفسه های خود راهرو بر اساس تعداد طبقات، طول ردیف ها و میزان تجهیزات جانبی و قطعاتی که در آنها استفاده میشود متغییر خواهد بود. علاوه براین، با توجه به اینکه این سازه ها فلزی می باشند، لذا قیمت فلزات نیز بر نرخ نهایی آنها تاثیرگذار است. با توجه به نوسانات موجود در بازار می توانید برای استعلام قیمت قفسه بندی خود راهرو با گروه بهین انبار تماس بگیرید.

طراحی و ساخت قفسه خود راهرو

گروه بهین انبار با بیش از 10 سال سابقه فعالیت، یکی از بزرگترین تیم های طراحی و تولید سیستم های قفسه بندی خود راهرو یا درایوین و سایر انواع سیستم های قفسه بندی می باشد. طراحی و ساخت قفسه خود راهرو در این مجموعه بر اساس نوع محصولات، وزن آنها و همچنین شرایط سالن و فضای اختصاص داده شده برای نگهداری از محصولات صورت میگیرد. به عبارت دیگر، تمام محصولات تولید شده توسط این مجموعه دارای ویژگی های منحصر به فرد و متناسب با شرایط محیط و نوع محصولات می باشد. کارشناسان گروه بهین انبار از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه، آماده ارائه مشاوره های لازم قبل از خرید قفسه بندی خود راهرو می باشند.


سوالات متداول قبل از خرید قفسه درایوین (خودراهرو)

میزان تحمل بار در سیستم قفسه بندی درایوین چقدر است؟
این نوع قفسه بندی برای انبار کردن اقلام سنگین و حجیم مناسب است و می تواند تا یک تن میزان بار را تحمل نماید.

قفسه ها از چه نوع فلزی ساخته میشن؟
فلز مورد استفاده در قفسه بندی درایوین و ضخامت آن بسته به نوع قطعه و عملکرد آن متفاوت و بنا به درخواست مشتری قابل تغییر می باشد.

ابعاد و مساحت قفسه بندی درایوین چقدر است؟
تمام قفسه های ساخت شرکت بهین انبار آرا با توجه به نیاز مشتری و در ابعاد درخواست شده ساخته می شوند.

آیا قفسه ها رنگ بندی خاصی دارند؟
بصورت عمومی قفسه ها با ترکیب رنگ تماما طوسی یا (طوسی نارنجی) تولید می گردند و در موارد خاص امکان ارايه قفسه ها با رنگ های آبی، (زرد سفید) و یا رنگهای اختصاصی امکان پذیر می باشد.

منظور از قفسه گالوانیزه خودراهرو چیست؟
گالوانیزه در واقع یک نوع پوشش است که به درخواست مشتری برای مقاومت بیشتر قفسه بندی خودراهرو در برابر شرایط محیطی استفاده می گردد.

به مشاوره نیاز دارید؟

کارشناسان بخش فروش بهین انبار آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند…

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام مهندس قفسه هاتون رنگ بندی خاصی دارن یا رنگ سفارشی هم میزنید؟

  پاسخ
  • سلام
   بصورت عمومی قفسه ها با ترکیب رنگ تماما طوسی یا طوسی – نارنجی تولید می گردند و در موارد خاص امکان ارايه ی قفسه ها با رنگ های آبی – زرد و یا رنگهای اختصاصی امکان پذیر می باشد.

   پاسخ
 • آقا این قفسه های درایوین چقدر تحمل بار دارند؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر برای انبار لوازم خانگی دنبال قفسه مناسب هستیم. بسته بندی لوازم کوچک هست و به دلیل اندازه یکسان جعبه ها با پالت جا به جا می کنیم. با توجه به اینکه انبار رو توسعه دادیم قفسه های بهتر و صنعتی لازم داریم. آیا این نوع قفسه رو برای انبار با این ویژگی ها پیشنهاد میدین؟ با تشکر

  پاسخ
 • لنگرودی
  می 12, 2023 5:39 ب.ظ

  سلام و عرض ادب. مهندس انتهای این قفسه ها باز هستن و میشه بار از دو طرف چیده بشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید