طراحی قفسه بندی با خرپاها

در هنگام طراحی قفسه بندی با خرپاها چه کنیم؟

نحوه طراحی قفسه بندی با خرپاها یکی از سوالات رایج در قفسه بندی سوله ها و ساختمان هایی می باشد که از این سازه ها به منظور افزایش نیروی خارجی استفاده می کنند. چیدمان قفسه ها با وجود خرپاها محدودیت هایی را در نحوه چیدمان و فاصله بین ردیف ها به همراه دارد و عدم اطلاع از چینش صحیح قفسه بندی با خرپا ها می تواند باعث هدر رفتن فضای داخلی انبار گردد. بهین انبار؛ تولید کننده سیستم های قفسه بندی انبار، در ادامه به چند تکنیک مهم برای طراحی قفسه بندی انبار با خرپا می پردازد.

نکات مهم در طراحی قفسه بندی با خرپا ها

خرپا به سازه هایی بسیار محکم فلزی گفته میشود که از مجموعه ای میله تشکیل شده و با پیچ و جوش و پرچ به هم متصل شده و در نهایت ساختاری مثلثی شکل را ایجاد می کنند. از خرپاها در سقف یا دیوار ساختمان های مختلف استفاده می گردد تا تحمل آنها را در برابر نیورهای خارجی افزایش دهند. با توجه به کاربرد زیاد خرپا در سوله و سالن های بزرگ کارخانجات، طراحی قفسه بندی با خرپاها به یک معظل بزرگ تبدیل شده است. در چیدمان قفسه های انبار با وجود خرپا لازم است به چند مساله مهم توجه داشته باشید که عبارتند از:

  • به فاصله بین قفسه ها و پایه های خرپا که از دیوارها بیرون زده اند توجه داشته باشید. این فاصله باید به اندازه ای باشد که حرکت لیفتراک و چرخش آن با اختلال مواجه نشود.
  • در برخی از تکنیک های چیدمان قفسه بندی انبار با خرپا، ممکن است به تجهیزات بیشتری نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، در اغلب مواقع به قاب بیشتری نیاز می باشد و این می تواند در افزایش هزینه ها تاثیر گذار باشد
  • قفسه های زیر خرپاها کارایی کمی داشته و امکان چیدمان کالا در طبقات بالا قفسه ها با لیفتراک وجود ندارد
  • قبل از طراحی قفسه بندی با خرپا به فضای داخلی سوله، تعداد کالاها، نوع سیستم قفسه بندی مورد نظر و تجهیزات حمل و نقل کالاها توجه داشته باشید
  • نوع قفسه بندی های انبار را در شرایطی که خرپاهای متعددی در فضا موجود می باشند، با دقت انتخاب کنید تا بتوانید از فضا به صورت بهینه استفاده نمایید. به عنوان مثال ممکن است قفسه بندی پالت راک علیرغم تمام مزایای آن، برای چنین محیطی مناسب نباشد و خرید قفسه بندی خود راهرو بهتر باشد!
  • در شرایطی که خرپا از دیوار بیرون زده باشد، سعی کنید از فضای موجود از کف تا سقف انبار به درستی استفاده کنید تا بر محدودیت های موجود بهتر غلبه شود

چیدمان قفسه انبار با خرپا

تکنیک های قفسه بندی با خرپا

با توجه به شکل و ویژگی های خرپاهایی که از دیوار سوله ها بیرون زده اند، سه تکنیک را می توان برای قفسه بندی در نظر گرفت که عبارتند از:

طراحی قفسه بندی بین خرپاها

شرایطی را در نظر بگیرید که در فاصله های مشخص، میله های خرپا از دیوار انبار به سمت داخل بیرون زده باشند. در این شرایط می توانید ردیف های قفسه ها را در فاصله بین خرپا قرار داد. در این شرایط لازم است به چند مسئله مهم توجه شودفاصله بین ردیف ها با خرپا با دقت مشخص شوند. چون این فاصله باید به گونه ای باشد که لیفتراک بدون برخورد با ساختار قفسه بندی حمل و نقل و چیدمان کالاها را انجام دهد. علاوه براین، در این شیوه طراحی قفسه بندی با خرپاها به دلیل فاصله ای که بین قفسه ها به دلیل حضور خرپا ایجاد میشود، از فضای داخلی انبار استفاده کمتری خواهید داشت. همچنین لازم به ذکر است که، تعداد قاب های به کار رفته در این روش بیشتر از سایر تکنیک های چیدمان قفسه ها می باشد.

طراحی قفسه بندی جلو خرپاها

با توجه به فاصله ای که در بین خرپاها و قفسه ایجاد میشود، تکنیک اول ممکن است محدودیت هایی را ایجاد کند. به همین دلیل می توان از دومین روش، یعنی چیدمان قفسه های انبار جلوی خرپا استفاده نمود. در این روش، فضای پشت خرپاها نادیده گرفته شده و قفسه های جلوی خرپا چیده میشوند. نحوه چیدمان در این روش به این صورت است که در دو لبه انتهایی دیوارهای انبار که دارای خرپا می باشند فاصله گذاشته و بعد از آن، قفسه ها قرار میگیرند. یکی از ویژگی های مثبت این روش، استفاده بهینه از فضای داخلی انبار می باشد، علاوه براین به قاب های کمتری نیاز بوده و این می تواند تاثیر مثبت بر کاهش هزینه های چیدمان سیستم قفسه بندی انبار داشته باشد.

طراحی قفسه بندی زیر خرپاها

در انبارهایی که با مشکل و محدودیت کمبود فضا مواجه می باشند، می توان چیدمان قفسه بندی را از زیر خرپاها شروع کرد. در این شیوه قفسه ها از کنار دیوار و زیر خرپاها شروع شده و به ترتیب به بخش های داخلی انبار چیدمان ادامه پیدا می کند. نکته مهم در این شیوه طراحی قفسه بندی با خرپاها عدم امکان جا به جایی کالاها در ردیف های بالا و نزدیک به بالاترین نقطه از خرپا می باشد. البته این محدودیت تنها در قفسه های زیر خرپا وجود دارد و در ردیف های جلوتر می توان تعداد طبقات قفسه را افزایش داد و حداکثر استفاده را از فضای کف تا سقف انبار را برد.

طراحی و تولید سیستم های قفسه بندی انبار

یکی از مهم ترین مواردی که ر خرید سیستم قفسه بندی انبار لازم است به آن توجه شود، تناسب نوع قفسه ها با شرایط محیط می باشد. گروه بهین انبار، علاوه بر طراحی و تولید انواع سیستم های قفسه بندی انبار، به منظور نصب آنها در شرایطی که خرپا در انبار موجود می باشد، مشاوره ارائه می دهد. این مشاوره ها نه تنها شامل پیشنهاد بهترین سیستم قفسه بندی متناسب با محیط می باشد، بلکه نحوه چیدمان قفسه ها را برای غلبه بر محدودیت های خرپا را معرفی می نماید. برای برقراری ارتباط با گروه بهین انبار می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید