شماره گذاری قفسه انبار

اصول شماره گذاری قفسه های انبار چگونه است؟

شماره گذاری قفسه انبار که به کد گذاری قفسه انبار نیز شناخته شده می باشد، از اصول مهم در انبارداری می باشد که دسترسی به هر قفسه و کالا و ردیف را آسان نموده و مزایای متعددی را به همراه دارد. انبار کارخانجات بزرگ که تعداد ردیف و طبقه و کالاهای موجود در قفسه های بسیار زیاد می باشند، به منظور ثبت اطلاعات کالا و دسترسی آسان به هر یک، لازم است با روش های مختلف، شماره گذاری های معناداری برای قفسه ها تعریف گردد. بهین انبار؛ ارائه دهنده سیستم های قفسه بندی انبار در ادامه به رایج ترین روش ها و اصول در کد گذاری قفسه انبار اشاره خواهد نمود.

مزایای شماره گذاری قفسه انبار

قفسه بندی های موجود در انبارهای بزرگ صنعتی که هزاران کالا در آنها نگهداری می گردند، با توجه به نوع آنها دارای شکل و ساختارهای متنوعی هستند. ویژگی مشترک در تمام سیستم های قفسه بندی از قبیل قفسه بندی خود راهرو، قفسه بندی بازویی و پالت راک و غیره، طبقاتی بودن آنها می باشد. علاوه بر تعداد زیاد طبقات، هر ردیف از این قفسه ها خود دارای چندین قفسه جدا می باشد که برای چیدمان کالاها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. لذا می توان گفت مهم ترین مزایای شماره گذاری قفسه انبار عبارتند از:

  • ثبت درست و سریع کالاهای موجود در هر قفسه بر اساس شماره طبقه و ردیف قفسه
  • دسترسی آسان به هر یک از قفسه ها
  • انبارگردانی آسان در مدت زمان کوتاه
  • کاهش هزینه های انبارداری به دلیل نیاز به اپراتور انسانی کمتر
  • سازمان دهی بهتر انبار و ایجاد نظم در آن
  • هدفمند سازی نحوه چیدمان کالاها در هر قفسه و ردیف
  • جا به جایی و چیدمان آسان کالا

لازم به ذکر است که با کد گذاری قفسه انبار دسترسی به کالاها در مدت زمان بسیار کوتاه صورت گرفته و نیاز به جستجوی زیاد برای پیدا کردن هر کالا نیست. لذا به کارکنان کمتری در انبار نیاز خواهد بود و این می تواند در کاهش هزینه های اقتصادی انبار تاثیر زیادی ایجاد کند.

کد گذاری قفسه انبار

روش های شماره گذاری قفسه انبار

با توجه به تعداد کالاهای موجود در انبار، تعداد قفسه ها و ردیف ها می توان روش های مختلفی را برای شماره گذاری قفسه ها انتخاب نمود. قبل از انتخاب روش کد گذاری، لازم است چند اصل مهم مد نظر قرار گیرد که عبارتند از:

  • سالن های انبار با توجه به ظرفیت و نوع کالاها و اندازه و ابعاد آنها و همچنین نوع سیستم قفسه بندی تقسیم بندی شوند
  • قفسه های موجود در انبار بر اساس نوع کالا دسته بندی شوند تا راهروها شماره گذاری گردند.
  • هر طبقه از قفسه بر اساس وزن کالا، تاریخ مصرف و سایر ویژگی ها به گروه های کوچکتری تقسیم گردند

پس از انجام این تقسیم بندی، می توان به شیوه های مختلف شماره گذاری قفسه های انبار را انجام داد.  از رایج ترین روش ها و اصول کد گذاری ردیف و طبقات هر قفسه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کد گذاری قفسه انبار با اعداد ترتیبی

در سیستم های انبارداری که تعداد قفسه های آنها محدود می باشد، استفاده از اعداد ترتیبی می تواند راهکار مناسبی برای شماره گذاری محسوب گردد. در این روش می توان به عنوان مثال، قفسه های سمت راست را با اعداد زوج و سمت چپ را با اعداد فرد مشخص نمود. این اعداد تنها نشان دهنده هر قفسه می باشد و برای مشخص کردن طبقات و هر یک از ردیف ها و بخش های داخلی آنها نیز باید از اعداد یا حروف به صورت مشخص و معنادار استفاده نمود.

کد گذاری با حروف الفبا

از دیگر روش های مناسب برای کد گذاری قفسه های انبار می توان به استفاده از حروف الفبا اشاره نمود. در این روش قفسه ها به ترتیبی که چیده شده اند، از ابتدا تا انتها با حروف الفبا کد گذاری میشوند.

شماره گذاری قفسه انبار با اعداد و حروف

در سیستم های قفسه بندی بزرگ از ترکیب اعداد و حروف برای شماره گذاری استفاده می گردد. در این روش شماره یا کد ترکیبی از اعداد و حروف به ترتیب نشان دهنده، ردیف قفسه، طبقه و بخش های داخلی در هر ردیف می باشد. به عنوان مثال، راهرو ها را با اعداد ترتیبی مشخص نمود، ردیف های سمت راست را با اعداد فرد و سمت چپ را با اعداد زوج، طبقات در هر قفسه از پایین به بالا با حروف الفبا و بخش های داخلی با اعداد ترتیبی کد گذاری شوند. بر اساس این شماره گذاری، کدها شامل موارد زیر هستند:

راهرو – شماره قفسه – طبقه – قسمت طبقه

1- 03 – B – 04 بر اساس رابطه فوق به معنای، راهرو اول، ردیف 3، طبقه 2 و بخش داخلی 4 می باشد. این شیوه کد گذاری و استفاده از حروف و اعداد به سیستم انبار داری بستگی دارد و یک قانون همیشگی نیست.

اصول شماره گذاری قفسه های انبار

شماره گذاری کارت قفسه انبار چیست؟

علاوه بر شماره و کد درج شده روی هر قفسه، اجناس و کالاهای موجود در هر بخش نیز با اعداد و حروف مشخص میشوند. به طوریکه روی قفسه ها کارت هایی نصب می گردد که نشان دهنده اطلاعات کالاهای ثبت شده در سیستم هستند. کارت کوچک یا کارت قفسه نشان دهنده اطلاعاتی از قبیل شماره جنس و نوع کالا، حداکثر و حداقل موجودی از آن، واحد شمارش کالا و تاریخ ورود کالا می باشد.

طراحی و تولید سیستم های قفسه بندی انبار

بهین انبار یکی از با سابقه ترین تیم ها در زمینه طراحی و تولید انواع سیستم های قفسه بندی و ظروف نگهداری کالا می باشد که کیفیت و تنوع بالا از مهم ترین ویژگی های محصولات آن به شمار می روند. با توجه به نقش بسیار مهم تناسب نوع قفسه ها با نوع، وزن و شکل کالا و تعداد آنها، کارشناسان این مجموعه مشاوره رایگان قبل از خرید قفسه بندی انبار را ارائه می دهند. برای برقراری ارتباط با این مجموعه می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست