پوشش کف مناسب انبار

اهمیت و ویژگی پوشش کف مناسب انبار

پوشش کف مناسب انبار به معنای لایه هایی از متریال های مختلف از قبیل بتن، پی وی سی و غیره می باشد که شرایط را برای نگهداری و چیدمان کالاها در انبار آسان تر می کنند. پوشش یا کفپوش به کار رفته برای محیط انبار نه تنها بر زیباتر شدن محیط تاثیر زیادی دارد، بلکه ارتباط مستقیم با امنیت محیط و حفظ بهداشت و سلامت خواهند داشت. بهین انبار؛ تولیدکننده قفسه بندی انبار در ادامه به دلایل اهمیت کفپوش مناسب انبار اشاره خواهد داشت و ویژگی های مهم در زمان انتخاب آنها را ارائه خواهد داد.

اهمیت پوشش کف مناسب انبار

چرا پوشش کف مناسب انبار اهمیت دارد؟

سوله های در نظر گرفته شده برای چیدمان و انبار کردن کارخانجات و فروشگاه ها و غیره لازم است بر اساس نوع کالاهای قرار گرفته در آنها دارای استاندارد باشند. یکی از مهم ترین استانداردها و موارد مهم در راه اندازی انبار، توجه به کف سوله و آماده سازی آنها نصب قفسه ها و استفاده از محیط برای چیدمان کالاها می باشد. اما سوال این است که چرا پوشش کف مناسب برای انبار مهم است و انتخاب صحیح آنها چه مزایایی را به همراه خواهد داشت؟ از مهم ترین دلایل اهمیت کفپوش های مناسب برای سوله های انبار می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • انتخاب صحیح کفپوش برای انبار باعث میشود تا زیرساخت برای نصب صحیح قفسه ها بر روی سطوح صاف و بدون برآمدگی یا تورفتگی فراهم شود.
 • انتخاب و نصب کفپوش مناسب باعث میشود تا ماشین آلات به آسانی و بدون تکان خوردن های ناگهانی و سقوط کالاها، جا به جایی کالاها را انجام دهند.
 • شستشو و نظافت سطح انبار مخصوصا برای محیط هایی که مواد غذایی، دارویی و شوینده ها و مواد بهداشتی را نگهداری میکنند اهمیت بسیار زیادی دارد. با انتخاب پوشش کف مناسب می توان فرایند شستشو و نظافت را به آسانی انجام داد.
 • ایجاد اصطکاک زیاد در کفپوش های نامناسب و غیر استاندارد ممکن است منجر به آتش سوزی گردد. به همین دلیل بر اساس استانداردهای قفسه بندی انبار لازم است از کفپوش هایی در این محیط ها استفاده شود که غیر قابل اشتعال بوده و ایجاد اصطکاک نکنند.

ویژگی های پوشش کف مناسب انبار

با توجه به استانداردها و شرایط موجود در سوله های انبار، لازم است کفپوشی برای این محیط ها انتخاب شود که چند ویژگی مهم در آنها وجود داشته باشد که عبارتند از:

 • قابلیت شستشو آسان و خشک شدن سریع سطح
 • مقاومت بالا در برابر مواد ضدعفونی کننده و خورنده و اسیدی
 • مقاومت بالا در برابر افزایش یا کاهش دما
 • استحکام بالا پوشش کف انبار در برابر ضربه و خراش
 • برخورداری از زیبایی و جلوه مناسب
 • داشتن قابلیت رنگ آمیزی برای خط کشی و  شماره گذاری انبار
 • فراهم کردن شرایط مناسب برای رفت و آمد و سُر نخوردن روی آنها

بهترین پوشش کف انبار

بهترین پوشش کف انبار

با توجه به ویژگی هایی که به آنها اشاره شد و کفپوش هایی که در محیط های صنعتی قابل اجرا می باشند، مناسب ترین کفپوش برای انبارها شامل موارد زیر هستند:

پوشش بتن برای کف انبار

از اصلی ترین و کاربردی ترین پوشش ها برای کف انبار می توان به بتن اشاره نمود که مهم ترین ویژگی آنها مقاومت بالا در برابر ضربه و نم و رطوبت می باشد. استفاده از نوع پوشش برای سطح انبار شرایطی را فراهم می کند تا به آسانی رنگ آمیزی کف انبار انجام شده و شماره گذاری و بخش بندی به بهترین شکل صورت گیرد. علاوه براین، شستشوی سطوح بتنی بسیار اسان بوده و تماس آنها با مواد شوینده منجر به خرابی کف نمیشود.

پوشش اپوکسی انبار

استفاده از رزین در صنایع تولید کفپوش اهمیت بسیار زیادی داشته و یکی از گزینه های پرکاربرد برای محیط های صنعتی از قبیل انبارها می باشد. علاوه بر تنوع رنگ بالا و زیبایی ظاهری، این کفپوش ها تنوع زیادی داشته و نمونه های آنتی داست یا ضد گرد و غبار و ضد اسید از بهترین و مناسب ترین انتخاب ها برای انبارهایی می باشد که مواد اسیدی و خورنده در آنها موجود می باشد. همچنین لازم به ذکر است که اپوکسی در کف انبار براحتی رنگ آمیزی میشود و برای برقرای نظم و چیدمان صحیح قفسه ها شرایط ایده آلی را فراهم خواهد نمود.

همچنین لازم به ذکر است، اپوکسی های کنداکتیو به دلیل برخورداری از مقاومت الکتریکی کم، یکی از انتخاب های مناسب برای کف انبار وسایل الکترونیکی و تجهیزاتی که به شوک الکتریکی حساس می باشند خوهد بود. رفت و آمد بر روی این سطوح، الکتریسیته ساکن کمی ایجاد نموده و مانع از خرابی تجهیزات موجود در انبار و خسارت خواهد خواهد شد.

کفپوش سرامیک و سنگی برای انبار

استفاده از سنگ و سرامیک در محیط های صنعتی و کارخانجات و همچنین سوله ها کاربرد زیادی دارد. این نوع پوشش به این دلیل برای کف انبار مناسب است که مقاومت و استحکام بالایی در برابر ضربه داشته و تماس با مواد خورنده تاثیری بر آنها نخواهد داشت. علاوه براین، شستشو و از بین بردن لکه های روغنی و موارد مشابه از روی سطوح سرامیکی و سنگی آسان می باشد.

کفپوش پلی اورتان مناسب انبار

برای انبار سردخانه ها و همچنین محیط هایی که دما در آنها بیشتر یا کمتر از حد طبیعی می باشد، پلی اورتان یکی از پوشش های مناسب برای کف به شمار می رود. برای اجرای این نوع پوشش در کف انبار از چند لایه رنگ های پلی اورتان استفاده میشود و به همین دلیل مقاومت بسیار بالایی در برابر نور و دما داشته و بر اثر ضربه نیز خراش روی سطح ایجاد نمیشود. علاوه براین، این سطوح به آسانی شستشو و نظافت میشوند.

پوشش کف آرملات مناسب انبار مواد غذایی

همان طور که اشاره شد، استفاده از بتن برای کف انبار به دلیل استحکام زیاد گزینه ای مناسب به شمار می رود. با ترکیب سنگ های ریز معدنی بر روی سطوح بتنی نوع خاصی از کفپوش ها به دست می آید که به آنها آرملات گفته میشود. در محیط های صنعتی و سوله های انبار کارخانجات با تردد بالا و رفت و آمد ماشین آلات مختلف از قبیل لیفتراک، آرملات استحکام خوبی را فراهم می کند.

در نهایت می توان گفت، با توجه به شرایط موجود در انبار و نوع کالاهای قرار گرفته در آنها می توان مشخص نمود که کدام پوشش کف مناسب انبار مورد نظر می باشد.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست