اهمیت قفسه بندی انبار

اهمیت قفسه بندی انبار

اهمیت قفسه بندی انبار و مزایایی که به همراه دارد، باعث شده است تا سیستم انبارداری امروز بدون قفسه های مجزا برای نگهداری کالاهای مختلف کاری سخت و زمان بر باشد. جداسازی کالاها بر اساس ویژگی های مختلف و قرار دادن آنها در ردیف های مشخص و ثبت آنها در سیستم مکانیزه انبار، نه تنها راهی برای انبارداری آسان می باشد، بلکه از خسارت های مادی و گاها جانی نیز در انبار کارخانجات بزرگ جلوگیری می کند. بهین انبار؛ تولید کننده سیستم های قفسه بندی انبار در ادامه به مهم ترین مزایا و دلایل اهمیت قفسه بندی انبار خواهد پرداخت.

اهمیت قفسه بندی انبار در انبارگردانی

برای درک بهتر اهمیت قفسه بندی انبار بهتر است شرایطی را در نظر بگیرید که محصولات و کالاهای تولیدی کارخانجات بزرگ در سالن های بزرگ و بدون تقسیم بندی ردیفی و طبقه ای روی هم قرار گرفته اند. پس از اتمام فصل یا سال که انبارگردانی و سرشماری محصولات موجود در انبار لازم است صورت گیرد، در چنین شرایطی چند هفته برای لیست برداری از کالاهای موجود در انبار و سرشماری نیاز است زمان اختصاص داده شود. علاوه براین، به چندین نیرو و اپراتور انسانی برای انجام این کار و جا به جایی کالاها برای لیست برداری از آنها نیاز می باشد که قطعا هزینه زیادی را به همراه دارد. در مقابل، با قفسه بندی انبار و قرار دادن هر یک از کالاها در ردیف های مشخص به صورت طبقه ای و ثبت آنها با کد در سیستم می تواند انجام فرآیند انبارگردانی را در کمترین زمان ممکن به اتمام برساند.

انبارگردانی آسان با قفسه بندی انبار

دسترسی آسان به کالا با قفسه بندی انبار

از دیگر دلایل اهمیت قفسه بندی می توان به دسترسی آسان به کالاها در انبار اشاره نمود. در حال حاضر سیستم های قفسه بندی بسیار متنوعی تولید میشوند که هر یک دارای ویژگی های خاصی بوده و برای نگهداری از کالا و محصولات و اقلام با ساختار و ظاهر متفاوت مناسب هستند. سیستم قفسه بندی پالت راک، قفسه بندی بازویی، قفسه بندی مشبک و غیره از جمله گزینه هایی هستند که می توان برای قفسه بندی انبار انتخاب و استفاده نمود. اغلب این سیستم ها به صورت چند طبقه بوده و با لیفتراک و سایر وسایل حمل و جابه جایی کالا می توان به اقلام مورد نظر دسترسی داشت. با قفسه بندی انبار می توان هر بخش و طبقه و ردیف را به محصولات مشخصی اختصاص داد و با کدگذاری های انجام شده، براحتی به هر یک دسترسی پیدا نمود.

استفاده بهینه از فضای انبار با قفسه بندی

با قفسه بندی انبار نه تنها می توان کالاها را در محل مشخص قرار داد، بلکه از فضای انبار حداکثر استفاده بهینه را خواهید برد. هر یک از سیستم های قفسه بندی انبار از قبیل قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین و قفسه بندی راهرو باریک در چندین طبقه محصولات را در ردیف های جدا از هم قرار می دهند. در نتیجه، نه تنها باعث میشود از فضای کف انبار به صورت بهینه استفاده شود، بلکه فضای کف تا سقف را نیز برای چیدمان کالاها مورد استفاده قرار می دهند. استفاده بهینه از فضا از مهم ترین دلایل اهمیت قفسه بندی انبار برای سالن هایی می باشد که با مشکل کمبود فضا مواجه هستند.

افزایش تنوع کالا در انبار با قفسه بندی مناسب

یکی از مهم ترین مزایا و دلایل اهمیت قفسه بندی انبار، افزایش تنوع در کالاها می باشد. با قفسه بندی مناسب و صحیح می توان کالاهای متنوع از نظر شکل و نوع و تاریخ انقضا و غیره را دسته بندی نمود و در ردیف های جدا از هم قرار داد. به عبارت دیگر، می توان شرایط و فضای انبار را به گونه ای تقسیم بندی نمود که هر گروه از کالاها در فضایی مناسب با دسترسی آسان و شرایط مناسب برای نگهداری قرار گیرند.

عدم قرارگیری کالاها بر روی هم

نوع کالاهایی که در انبارها نگهداری میشوند با هم کاملا متفاوت بوده و برخی از آنها حتی در شرایطی که بسته بندی میشوند، نباید فشار زیادی را تحمل کنند. با قفسه بندی مناسب می توان کالاها را در ردیف های جدا از هم قرار داد و از فشار وارد شدن به آنها جلوگیری کرد. البته برای انجام این کار پیشنهاد می کنیم با بهترین روش چیدمان قفسه های انبار آشنا شوید تا بیشترین بهره وری را دریافت نمایید.

اهمیت قفسه بندی انبار در جلوگیری از خسارت مالی

محصولات تولیدی کارخانجات مواد غذایی و بهداشتی و آرایشی هر یک دارای تاریخ مصرف مشخصی هستند. در نتیجه لازم است در زمان مناسب از انبار خارج شده و به مشتری ارائه شوند. یکی از دلایل اهمیت قفسه بندی انبار را در شرایطی می توان درک کرد که کالاهایی با تاریخ مصرف محدود، به دلیل عدم قفسه بندی و چیدمان درست انبار در مکان هایی قرار گیرند که براحتی در دسترس نباشند. در این شرایط ممکن است با مشکلاتی از قبیل به اتمام رسیدن تاریخ مصرف این کالاها قبل از ارائه آن به مشتری مواجه شوید. با قفسه بندی می توان محصولاتی که دارای تاریخ مصرف محدودی هستند را در ردیف های جلوتر قرار داد و به هنگام بارگیری ابتدا این کالاها را از انبار خارج نمود.

علاوه براین، اهمیت قفسه بندی انبار در زمینه خسارت مالی را می توان زمانی مشاهده نمود که به دلیل قرار گرفتن کالاها در ردیف هایی با بدنه کاملا مقاوم امکان ریزش نداشته باشند. در انبارهای سنتی محصولات با ساختارهای متفاوت بر روی هم قرار می گرفتند که احتمال ریزش آنها بسیار زیاد بود. با ریزش کالاها و بسته های محصولات خسارت مالی و گاها جانی جلوگیری نمود. از دیگر مواردی که نقش و اهمیت قفسه بندی انبار را نشان می دهد، جلوگیری از قرار گرفتن کالاها بر روی سطح زمین می باشد. با این راهکار امکان نفوذ نم و رطوبت به محصولات قرار گرفته در کف کاهش پیدا نموده و از خسارت های بسیار زیاد مالی جلوگیری میشود.

کاهش هزینه های انبارداری با قفسه بندی انبار

با توجه به اینکه قرار گرفتن کالاها در قفسه های مشخص شده امکان دسترسی و چیدمان آنها را بسیار آسان می کند، لذا می توان از دلایل اهمیت قفسه بندی، کاهش هزینه های انبارداری نیز یاد کرد. در انبارهای مکانیزه با سیستم های قفسه بندی متناسب با نوع و تعداد کالاها، نیاز به نیروهای انسانی کمتر می باشد.

مزایای قفسه بندی انبار

نکات مهم در بهره مندی از مزایای قفسه بندی انبار

به منظور بهره مندی از تمام مزایای قفسه بندی انبار لازم است چند نکته و مسئله مهم مد نظر قرار گیرد که برخی از آنها عبارتند از:

  • اهمیت قفسه بندی انبار متناسب با نوع ، تعداد و ویژگی های ظاهری و تنوع وزن کالاها را جدی بگیرید. سیستم های قفسه بندی انتخاب کنید که با شرایط محیط انبار متناسب باشند و مقاومت کافی را برای نگهداری از محصولات مختلف دارا باشند.
  • به طور مداوم بخش های مختلف سیستم قفسه بندی انبار را بررسی نموده و معایب و خرابی های احتمالی را برطرف کنید. در اثر وارد شدن ضربه به بدنه قفسه ها ممکن است به مرور برخی از قطعات و بخش ها دچار آسیب شوند.
  • شیوه و روش های چیدمان قفسه بندی انبار را به درستی انتخاب و اجرا کنید.

طراحی و تولید سیستم های قفسه بندی انبار

با توجه به مواردی که به عنوان اهمیت قفسه بندی انبار اشاره شد، استفاده از این تجهیزات و برقراری نظم در محیط انبار در دنیای امروز کاملا ضروری می باشد. گروه بهین انبار یکی از تیم های باسابقه در زمینه طراحی و تولید انواع سیستم های قفسه بندی انبار با بالاترین کیفیت می باشد. به منظور برقراری ارتباط با این مجموعه و دریافت مشاوره های رایگان قبل از خرید هر یک از محصولات این تیم، می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید.

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید