انواع قفسه بندی انبار

معرفی انواع قفسه بندی انبار فلزی و ویژگی های آنها

انواع قفسه بندی انبار مورد استفاده در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی و همچنین انبارهای خانگی و فروشگاه ها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود. با توجه به تنوع بسیار بالا در قفسه بندی انبار و کاربردهای متفاوت هر یک و نقش بسیار مهم تناسب ویژگی های قفسه ها با نوع کالا و سوله انبار، در ادامه نگاهی جامع به انواع قفسه فلزی منزل و صنعتی و نیمه صنعتی خواهیم داشت. با بهین انبار؛ تولید کننده سیستم های قفسه بندی انبار همراه باشید.

انواع قفسه بندی انبار صنعتی و نیمه صنعتی

علیرغم کاربرد بسیار زیاد قفسه ها در فروشگاه ها و منازل، بیشترین و اصلی ترین قفسه های تولید شده و موجود در بازار برای محیط های صنعتی و نیمه صنعتی طراحی میشوند. این قفسه ها چند ویژگی بسیار مهم دارند که آنها را از سایر قفسه ها متمایز می کند که از مهم ترین آنها می توان به بدنه های فلزی و بسیار مقاوم آنها و همچنین ثابت شدن قفسه ها روی زمین اشاره نمود. به عبارت دیگر، انواع قفسه بندی انبار صنعتی همگی فلزی بوده و با اتصالات مخصوص و به منظور جلوگیری از ریزش آنها در صورت برخورد با لیفتراک یا سنگین شدن وزن طبقات روی زمین ثابت میشوند.

با توجه به نوع طراحی قفسه ها و همچنین جنس و متریال فلز به کار رفته برای بدنه و سایر اجزای آنها، هر یک از قفسه ها دارای مقاومت های متفاوتی در برابر وزن کالاهای قرار گرفته در هر طبقه دارند. بر همین اساس می توان انواع قفسه  فلزی در انبار را به دو گروه قفسه بندی سنگین و قفسه بندی سبک تقسیم بندی نمود که هر یک دارای زیر مجموعه های متعددی هستند که عبارتند از:

انواع قفسه بندی انبار سنگین

این قفسه بندی ها همان طور که از نامشان مشخص است از مقاومت بسیار بالایی در برابر وزن کالاها برخوردار بوده و در انبارهای صنعتی کاربرد بسیاری دارند. مهم ترین قفسه های سنگین شامل موارد زیر می باشند:

قفسه بندی پالت راک

رایج ترین و کاربردی ترین نوع قفسه بندی انبار می باشد که مهم ترین ویژگی های آن، مقاومت بسیار بالا در برابر وزن کالاها و عدم محدودیت در تعداد طبقات آن در داخل سوله های انبار است. قفسه بندی پالت راک از قاب، ستون، پالت های متعدد با توجه به نوع کالاها (پالت بشکه، قرقره ای، پروفیلی، پالت تخت)، مهاربندهای ضربدری و افقی، قفل بازوها و رابط تشکیل شده که همگی فلزی می باشند. این قفسه ها از نظر اندازه و عمق دهانه با هم متفاوت بوده و ابعاد آنها با توجه به نوع کالاها تعیین میشود. به عنوان مثال، قفسه های طراحی شده توسط گروه بهین انبار دارای دهانه 135، 270، 330 و 390 سانتی متری بوده و عمق آنها نیز 90، 100 و 110 سانتی متر می باشد.

از جمله کاربردهای این قفسه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • چیدمان و نگهداری از قطعات یدکی در کارخانجات و کارگاه های تولیدی
 • چیدمان بشکه، لاستیک، لوازم خانگی بزرگ
 • نگهداری از مواد غذایی در سردخانه ها
 • نگهداری از مواد اولیه کارخانجات
 • نگهداری و انبار محصولات و تولیدات صنایع داروسازی

انواع قفسه بندی سنگین انبار

قفسه بندی خودراهرو

از دیگر انواع قفسه بندی در انبار که مقاومت بسیار خوبی در برابر وزن سنگین کالاها داشته و از فضای داخلی انبار بیشترین استفاده را میبرد، قفسه بندی خود راهرو یا درایوین می باشد. این قفسه ها از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی با پالت راک دارند و تنها تفاوت در حذف راهروهای اضافه می باشد. به عبارت دیگر، در این سیستم قفسه بندی انبار راهروها حذف شده و پالت های آن که دارای دهانه های 135 و 150 سانتیمتر می باشند در کنار هم قرار میگیرند.

با توجه به حذف راهروهای بین ردیف های مختلف در این نوع قفسه بندی انبار، چیدمان کالاها باید توسط لیفتراک صورت گیرد و از انتها به ابتدا کالاها در هر ردیف چیده میشوند. لازم به ذکر است که نحوه برداشت کالا از قفسه های خود راهرو fifo می باشد، یعنی کالاهایی که ابتدا زودتر چیده شده اند، دیرتر از بقیه خارج خواهند شد. لذا لازم است به تاریخ انقضای کالاها در زمان استفاده از این قفسه بندی توجه شود.

قفسه بندی های خود راهرو را می توان در انبارهای مختلفی استفاده نمود که برخی از آنها عبارتند از:

 • چیدمان کالاهای سنگین تولید شده در کارخانجات صنعتی و نیمه صنعتی
 • چیدمان و نگهداری از مواد اولیه کارخانجات و کارگاه ها

قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین

قفسه بندی پانل راک یا راک کفپوشدار سنگین از دیگر انواع قفسه بندی انبار می باشد که دارای بدنه فلزی بوده و از معدود قفسه هایی می باشد که چیدمان کالاها در آن توسط اپراتور انسانی صورت میگیرد. از مهم ترین ویژگی های قفسه بندی پانل راک می توان به وجود پله در بین طبقات اشاره نمود که جا به جایی کالاهای نیمه سنگین را برای اپراتورهای انسانی آسان می کند. این قفسه ها را می توان با توجه به شرایط محیط انبار و همچنین وزن کالاها تا 5 طبقه افزایش داد و استفاده از مهاربندهای ضربدری و افقی تا حد زیادی مقومت آنها را تضمین می کنند. کاربردهای قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین شامل موارد زیر می باشد:

 • نگهداری از تولیدات کارخانجات صنایع داروسازی و مواد شوینده و بهداشتی
 • ذخیره سازی مواد غذایی در سردخانه ها
 • چیدمان و نگهداری از لوازم خانگی با ابعاد متوسط
 • ذخیره سازی مواد اولیه و قطعات یدکی

قفسه بندی راهرو باریک

قفسه های راهرو باریک از جمله انواع قفسه بندی انبار می باشند که می توان برای بالا بردن راندمان فضای داخلی انبارها استفاده نمود. همان طور که از نام این قفسه ها مشخص است، عرض راهروهای آن نسبت به سایر قفسه ها کمتر بوده و به همین دلیل امکان چیدمان کالا توسط لیفتراک برای آنها وجود ندارد. چیدمان کالاها در قفسه بندی راهرو باریک توسط لیچتراک انجام میشود تا جا به جایی و چرخش دستگاه با مشکل مواجه نشده و به قفسه ها نیز برخورد نداشته باشند. کاربرهای اصلی این گروه از قفسه های انبار عبارتند از:

 • چیدمان لوازم خانگی با ابعاد بزرگ و وزن سنگین
 • چیدمان و انبار مواد اولیه و قطعات یدکی
 • انبار کارگاه های بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی
 • نگهداری از مواد غذایی، میوه و سبزیجات در سردخانه ها
 • انبار محصولات مورد نیاز فروشگاه های بزرگ و هایپرمارکت ها

قفسه بندی بازویی

همان طور که اشاره شد، انواع قفسه فلزی انبار را می توان با توجه به میزان مقاومت آنها در برابر وزن کالاها انجام داد که شامل قفسه های سبک و سنگین هستند. برخی از قفسه ها را می توان با توجه به نوع طراحی آنها در هر دو گروه قرار داد، مانند قفسه های بازویی. قفسه بندی بازویی یا کانتی لور نوع خاصی از قفسه ها می باشد که ستون جلویی حذف شده و بازوهای بلند و مقاوم آن برای نگهداری و چیدمان کالاها و اقلام رول شکل مورد استفاده قرار میگیرد. این قفسه ها در انواع مختلف یک طرفه و دو طرفه مورد استفاده قرار میگیرند و از کاربردهای آن می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • چیدمان و نگهداری از موکت و فرش
 • نگهداری از لوله های فلزی و پلاستیکی
 • نگهداری از لاستیک یا تایر خودرو
 • چیدمان الوار، ورق های نئوپان و چوب

انواع قفسه بندی فلزی ثابت انبار

قفسه بندی نیم طبقه

قفسه بندی نیم طبقه یا بالکن بندی از دیگر گزینه هایی می باشد که می توان در گروه انواع قفسه بندی انبار سنگین قرار داد. این قفسه ها ساختاری کاملا متفاوت با سایر نمونه های فوق داشته و گزینه ای بسیار کاربردی برای تلفیق بخش اداری و انبار با هم می باشد. ااین قفسه ها به صورت نیم طبقه می باشند و به دلیل رفت و آمد اپراتورهای انسانی در طبقات آن، بدنه بسیار مقاومی داشته و بر روی زمین کاملا ثابت و محکم میشوند. قفسه بندی های بالکن بندی یا مزنین را می توان بر اساس فاکتورهای مختلف به گروه های متنوعی از قبیل پیچ و مهره ای، بالکن بندی با پایه راک، لانه زنبوری و مزنین تقسیبم بندی نمود. این قفسه ها در هر طبقه قادرند تا 1000 کیلوگرم وزن را تحمل کنند.

قفسه های بالکن بندی را می توان در سردخانه های مواد غذایی و انبار کارخانجات و کارگاه های تولیدی به کار برد. مهم ترین دلیل برای استفاده از این قفسه بندی، پیش ساخته بودن قفسه و اجرای آن به صورت چند طبقه در انبار در مدت زمان کوتاه و تلفیق بخش مدیریت و انبارداری با هزینه کم می باشد.

انواع قفسه بندی انبار سبک

برخی از قفسه های فوق که به عنوان قفسه بندی انبار سنگین معرفی شدند را می توان همزمان به عنوان قفسه های سبک نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال، قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین، بازویی، نیم طبقه از جمله این موارد می باشند. علاوه براین، دو گروه دیگر از قفسه ها طراحی و تولید میشوند که مقاومت بالایی نداشته و برای چیدمان کالاهای سنگین کاربرد زیادی ندارند. این قفسه ها شامل دو مورد زیر می باشند:

قفسه بندی مشبک

قفسه بندی مشبک یا پیچ و مهره ای از کاربردی ترین قفسه ها در انبار منازل و مغازه ها و فروشگاه ها می باشد که به صورت طبقاتی اجرا میشوند. ارتفاع این قفسه ها را می توان با توجه به نوع و اندازه و ابعاد کالاها افزایش یا کاهش داد و عمق هر دهانه نیز متغییر می باشد.

قفسه بندی متحرک بایگانی

مهم ترین ویژگی قفسه بندی متحرک که بیشتر برای بایگانی ادارات و سازمان ها استفاده میشود، متحرک بودن ردیف ها می باشد. هر یک از ردیف های این قفسه ها روی شاسی متحرک نصب شده و به کمک دنده زنجیر و فرمان جا به جا میشوند. با توجه به حذف راهروها بین هر ردیف از این قفسه ها، لذا گزینه ای بسیار کاربردی برای ادرات و سازمان ها و نگهداری از پرونده ها و اسناد در فضایی بسیار محدود می باشد.

انواع قفسه بندی انبار ثابت و متحرک

در دسته بندی دیگر می توان انواع قفسه فلزی انبار را بر اساس نحوه قرار گیری آنها بر روی زمین تقسیم بندی نمود. بر همین اساس دو دسته کلی قفسه فلزی ثابت و قفسه بندی متحرک وجود دارند که از نظر کاربرد و کارایی کاملا با هم متفاوت هستند. سازه قفسه بندی ثابت فلزی بوده و بر روی زمین کاملا محکم میشوند. به همین دلیل در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند و احتمال ریزش سازه بسیار پایین است.

نوع دیگری از انواع قفسه بندی فلزی در انبار به صورت متحرک می باشند. این قفسه ها بیشتر در محیط های اداری و بایگانی سازمان ها استفاده شده و ردیف ها بر روی شاسی قرار گرفته و با چرخ دنده و زنجیر حرکت می کنند.

 انواع قفسه بندی انبار فروشگاهی

علاوه بر قفسه های مورد استفاده در انبارهای صنعتی و نیمه صنعتی، قفسه های زیادی برای فروشگاه ها و مغازه ها طراحی و تولید میشوند. این قفسه ها قدرت تحمل بالایی در برابر وزن سنگین کالاها نداشته و چیدمان کالاها و اقلام در آنها توسط نیروهای انسانی صورت میگیرد. از جمله این قفسه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مشاوره رایگان

کارشناسان بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی به شما مشتری عزیز می باشند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید